С идването на пролетта настъпва и сезонът на ароматните цвъртящи мръвки, които могат да изкушат всекиго от скарата на открито.
Как обаче да съчетаем кулинарното удоволствие със здравословните съображения? DW дава полезни съвети за пикника и барбекюто.
Пръв и най-важен е изборът на скарата. Мнозина са привърженици на скарите на дървени въглища, тъй като те придават специфичен аромат на печивото.
Задължителни за тези уреди са решетките с регулируема височина и капаците за защита от вятъра, които не позволяват от пръските мазнина и сокове да възникне вреден дим.
Именно той отделя канцерогенни вещества, които биха могли да се отложат върху печеното. При използването на хоризонтални решетки храните могат да бъдат защитени с алуминиево фолио.
Най-подходящи за печенето на скара са буковите въглища.
Отново, за да се избегне изгарянето на мазнини и сокове, е желателно предварително маринованите меса да се изтръскат максимално.
И пак може да се използва алуминиево фолио или специални подложки, за да не попада мазнина в огъня.
В никакъв случай не бива за гориво да се използват хартия, стари дърва или шишарки, тъй като в дима от тях се съдържат вредни за здравето вещества.
Внимание е необходимо и при боравенето със скарата. В Германия, например, ежегодно по 4 000 души пострадват при този процес.
Децата не бива да се доближават до скарата, без да са под окото на възрастните. Скарата трябва да бъде стабилна, при поставянето й трябва да се внимава да е устойчива, както и да е на място, на което не би могла да причини пожар.
Още един съвет - за запалването на въглищата да не се използват бензин, спирт или други подобни лесно запалими течности.
Попадналите в пламъка мазнини не бива да се гасят с вода, най-добре е да се покрият с нещо. За жарта е препоръчително да бъде загасена с пясък и да бъде изхвърлена чак при окончателното й изстудяване.
Ако все пак се стигне до леки изгаряния, раната трябва колкото може по-бързо да се полее със студена вода. Но за не повече от десет минути, тъй като в противен случай има опасност от преохлаждане.
Не бива да се следват бабините съвети - за третиране на раната с масло, олио или брашно. Тези средства няма да намалят страданието, но пък могат да предизвикат инфекция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.