Желязото играе значителна роля в развитието на главния мозък в утробата на майката, а неговият дефицит е особено опасен за нервната система на недоносените деца, предупреждават педиатри от Университета на Рочестър.
Забавянето на мозъчното развитие влияе отрицателно на способността на мозъка да обработва звуци, което неминуемо засяга езиковите навици в детството, заявяват лекарите.
В изследването медиците са анализирали кръв от пъпната връв на 80 новородени за равнището на желязо и са установили, че мозъкът на бебетата с дефицит на този витамин се развиват по-бавно, а в слуховата система са открити аномалии.
Лекарите отбелязват, че в мозъка на недоносените бебета с недостиг на желязо звукът най-често не се е предавал нормално.
Специалистите са предположили, че ако нервната система е пострадала по време на критично важната първична фаза на развитие, т.е. в утробата на майката при съзряването на плода, то впоследствие други части на мозъка също могат да работят неправилно при дефицит на хранително вещество.
Изчислено е, че 20-30% от бременните жени с нисък социално-икономически стандарт получават недостатъчно желязо с храната си.
Недостатъчното количество желязо в организма съдейства за анемия – състояние, когато в организма недостигат червени кръвни клетки.
Анемията може да предизвика редица проблеми по време на бременност – от изтощение до недостатъчно тегло при раждането на бебето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.