„Ние в никакъв случай няма да се откажем. Това е лекарство, животоспасяващо за нашите деца, които са зависими от инсулина", каза пред БНТ Елисавета Котова, председател на сдружението на родителите на деца с диабет.
„Омръзнаха ни преговорите. Постоянно се повтаря, че всичко е свързано със закона. Вероятно има уловка там, която трябва да бъде променена“, апелира към решаването на проблема тя.
Според нея, ако уловката е в закона, той трябва да бъде променен в полза на пациента. Котова обяви, че днес ще внесе искане за свикване на здравната комисия, защото проблемът е не само инсулинът.
„Ние сме готови и да се занимаем с текст, който създава проблема“, коментира Нигяр Джафер, зам.-председател на комисията по здравеопазване в Народното събрание.
Според нея заинтересуваните страни в лицето на Министерството на здравеопазването, НЗОК, пациентските организации и Комисията по позитивния реимбурсен списък не водят диалог по същество, а взаимно се обвиняват.
Според нея, ако проблемът е в закона, комисията ще го промени, но цените на лекарствата, където е разковничето на проблема с доставката на инсулин, се определят от наредбата за лекарствата, която е в компетенциите на МЗ.
Според представителя на родителите и трите фирми доставчици трябва да останат на пазара, защото смяната на инсулин би причинила стрес на организма на техните деца.
Нигяр Джафер потвърди възможността за възникване на медицински и организационен проблем, но според нея трябва да се мисли позитивно, за да не се превръща реиумбурсният списък в негативен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.