В периода 9 юни - 2 юли в десет града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Горна Оряховица, Русе и Хасково, ще се проведат безплатни прегледи за хронична венозна болест.
Това съобщиха на пресконференция днес проф. Тодор Захариев, председател на Българското национално
дружество по ангиология и съдова хирургия и национален консултант по съдова хирургия, и доц. Кузман Гиров, началник Клиника по съдова хирургия и ангиология към Военномедицинска академия.
"С прегледите се дава начало на национална кампания по проблемите на разширените вени като целта е да се обърне по-голямо внимание на това заболяване и повече хора, страдащи от него да потърсят лекарска помощ", каза проф. Захариев.
Според него безплатните прегледи ще обхванат поне 500 човека.
Прегледите в София ще се извършват в болница "Св.Екатерина", в Националната кардиологична болница и във ВМА на 9 и 10 юни. Изследване, проведено сред 576 лекари и 26 570 пациенти показва, че 37 процента от населението или всеки трети българин страда от хронична венозна недостатъчност.
"Тревожното е, че три четвърти от болните не се лекуват", обяви проф. Тодор Захариев.
В рамките на националната кампания на гореща линия 0700 10 105 на цената на един градски разговор от цялата страна всеки делничен ден между 10 и 17 часа желаещите да се прегледат ще могат да си запишат час и да получат допълнителна информация.
Интересни данни и съвети за превенция на заболяването вече може да се намери и на интернетстраницата www.venite.bg.
Доц. Гиров отбеляза, че основните рискови фактори за появата на разширени вени са заседналият начин на живот, рисковите професии, които изискват продължително време човек да бъде прав - сервитьори, продавачи, зъболекари и други, наднорменото тегло, напредналата възраст, бременност и раждане, както и фамилната
обремененост.
Ако заболяването се подцени, то може да има тежки последствия за организма като крайният стадий на хроничната венозна болест може да доведе и до инвалидизация, заявиха медиците.
Превенция на заболяването може да се направи с промяната на режима на хранене и навиците, както и с
практикуване на повече спорт, който раздвижва долните крайници, без да ги натоварва.