IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Има ли СПИН в българските затвори?

За хомосексуалистите в затворите има спасение, за интравенозните наркомани – не

Има ли СПИН в българските затвори?

Има ли СПИН в българските затвори е въпросът, на който специалисти днес се опитаха да дадат ясен отговор.

За да се стигне до някаква конкретна статистика, е създадена програма КАБКИС - Kaбинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН, в сътрудничество между Министерството на правосъдието и здравеопазването.

Нейни специалисти предлагат на лишените от свобода, още при постъпването им в затвора, възможност да се изследват за ХИВ/СПИН.

Веднъж седмично медицински екипи извършват профилактични и тестови прегледи в затворите.

Оказва се, че за хомосексуалистите в затворите има спасение, за интравенозните наркомани – не.

Защо за лишените от свобода наркомани няма превенция по отношение на ХИВ/СПИН? Наркотиците в България са забранени, макар че всички знаем, че се употребяват. Включително в затворите.

Но нямаме никаква политика и програма, не се вземат никакви мерки за превенция на лишените от свобода наркомани.

"Презервативи се раздават в неограничено количество, но не и спринцовки и игли. Това е положението. Защото да се раздадат спринцовки, значи едва ли не да се признае, че в затвора наркотици се употребяват", каза Борис Стратиев, началник на отдел към Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".

За хомосексуалистите в затворите има спасение, за интравенозните наркомани – не!

Изследвания за ХИВ/СПИН в българските затвори се правят от 1987 година, като първият регистриран случай е от 2002 година.

Оттогава с годините броят на новорегистрираните вирусоносители расте, като през 2007, 2008 година има бум на новорегистрираните.

"Това се обяснява с факта, че след промяната в закона за еднократната доза в затворите попаднаха много наркомани с краткосрочни присъди", отбеляза и д-р Цецка Симеонова, началник-сектор „Медицински“ при Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“.

И тъй като изследването (анонимно, безплатно и доброволно) е на влизане в затвора, именно тогава те разбират, че са ХИВ позитивни. Процедурата е следната: предлагат се изследвания на всички новопостъпили затворници.

То е безплатно и анонимно, разбира се, но и доброволно. Не всички искат да се изследват, а после и не всички позитивни искат да излязат от анонимност.

Т.е., те не се водят никъде като носители на вируса на ХИВ и не им е назначено лечение. Те доброволно могат да пожелаят да излязат от анонимност, а работата на медицинските работници е да ги убедят, че това е по-добро за тях.

За 2008 година има регистрирани 20 случая на серопозитивни затворници

Затова и няма точна, дори никаква, статистика за броя на ХИВ позитивните затворници към днешна дата.

А иначе си имаме статистика за броя на новорегистрираните по години и по затвори.

За 2008 година в затворите са направени 4618 доброволни и анонимни изследвания за ХИВ/СПИН (средният брой на лишените от свобода варира между 9500 – 10 000 души).

"За 2008 година има регистрирани 20 случая на серопозитивни затворници", каза д-р Симеонова.

Тя обясни, че ХИВ позитивните, които са излезли от анонимност, нямат никакви проблеми със съкилийниците си.

Симеонова изложи още една статистика – за употребяващите психоактивни вещества в затворите – 1180 регистрирани.

Сред наркоманите е по-висок процентът на ХИВ позитивните, отколкото при хомосексуалистите.

"Но превенция за наркоманите в затворите няма и не се предвижда да има, макар че тя като доктор е на друго мнение", коментира в заключение Цецка Симеонова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата