Още от най-ранна детска възраст децата трябва да бъдат наблюдавани да не развият симптоми на депресия.
За това призоваха специалисти от Вашингтонския университет, които са решили да следят проявленията на най-разпространеното психическо разстройство в САЩ, още когато децата са на 8-9 години, съобщи ИТАР-ТАСС.
Експертите вече са изследвали психичното състояние на хиляда ученици от втори до осми клас от десет учебни заведения.
Психолозите са открили, че доста от децата се чувстват самотни и нямат приятели.
От отговорите на учениците станало ясно, че емоционалното състояние на децата се различава от типичните представи на повечето хора, според които второкласниците си изкарват много весело в училище, както и в свободното си време.
Медиците смятат, че са готови да започнат изграждането на профила на детското психично здраве още докато хлапетата са в първите класове в училище.
По думите им това е много важно, тъй като хлапетата с признаци на депресия в толкова ранна възраст рискуват да развият психични проблеми, като станат тийнейджъри.
Според получените резултати 56% от децата на 8-12 годишна възраст са психично здрави и не изпитват емоционални разстройства.
26% от второкласниците имат незначителни симптоми на психични нарушения, 30% – няколко симптома на депресия, които се увеличават през следващите години.
При 11% от учениците от началните училища депресията изчезва преди гимназията, но при 9% от децата тя се запазва до 8-и клас и по-нагоре.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.