Учените са открили гени, които помагат на хората да спят по-малко от осем часа на ден - общопризнатата норма за сън - запазвайки при това обичайната си жизнена активност.
Откритието ще позволи в бъдеще да се разработят методики, които да помогнат на хората, оплакващи се от лош сън, смятат авторите на изследването, което е публикувано в списание Science.
Професорът от Калифорнийския университет в Сан Франциско Ин Хой Фу и неговите колеги са проучили геномите на 250 души, сред които е имало два особени - на майка и дъщеря, които в течение на дълги години са си лягали в 10 вечерта и са ставали в 4-4.30 ч. сутринта, отбелязва РИА Новости.
Въпреки че за много хора такъв режим е нормален заради необходимостта да работят много, това семейство не е изпитвало никакъв дискомфорт от този режим. Напротив, даже не са си представяли, че е възможно нещо различно.
С други думи тяхната нужда от сън е съществено по-ниска от средностатистическата.
Учените са открили, че за разлика от всички останали участници в изследването тези две жени са носители в своя геном на особени варианти на гена DEC2, съдържащ мутации, които не са се срещали при останалите хора.
Изследователите са предположили, че именно тези мутации определят специфичните ритми, на които се подчинява ежедневният цикъл на сън при майката и дъщерята.
Тези ритми определят времето в денонощието, когато на човек започва да му се приспива, а също и продължителността на съня.
За проверката на своята хипотеза учените са отгледали генетично модифицирани мишки, една от които е носила в себе си копие на мутиралия ген.
Изследванията са показали, че мишките са спали средно с 2,5 часа по-малко от нормалните си събратя.
При това мишките мутанти много по-лесно и бързо са възстановявали нормалния режим на сън и бодърстване след продължително нарушение на съня, на което са били подложени преднамерено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.