Ще се създаде работна група, която се занимава с трансплантации, които не са финансирани според сегашната нормативна наредба, заяви д-р Вилиан Платиканов, съветник на министъра на здравеопазването.
Към този момент някои от дейностите, които се извършват при трансплантация от човек в мозъчна смърт, не са нормативно уредени.
Като пример д-р Платиканов посочи успешна трансплантация, при която здравната каса е поискала да глоби болницата, защото е поддържала с медикаменти няколко часа донора, докато бъде подготвен приемникът.
Репликата е била „Какви са тези пари, които са похарчени за умрял човек?“. Да осигурим методика за заплащане на хората, които тръгват дори през нощта, за да вземат и транспортират орган, призова д-р Платиканов.
Той каза, че законът за трансплантациите е добър, но има неща в наредбата, които трябва да се допълнят.
Изпълнителната агенция по трансплантации в момента проверява изискванията за трансплантации на българи в чужбина.
"Нещата, които правим, трябва да са прозрачни и легални", заяви проф. д-р Димитър Карадимов, национален консултант по трансплантации.
Необходимо е да се актуализира и списъкът на агенцията по трансплантации, стана ясно по време на срещата.
"Много от хората, които очакват органи за трансплантация, ходят в Пакистан или в Индия, те не ходят в Европа, защото не може", каза д-р Платиканов.
"Явно повечето от тези операции, за които се събират пари, са нелегални", допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.