Американски учени установиха, че в две трети от душовете живеят цели колонии бактерии. Условията там са рай за тези същества и нищо, дори препаратите за дезинфекция, не помагат за унищожението им.
Така душът много често е разпространител на бактерии. Влажната, топла и мрачна среда предлага на патогенните бактерии прекрасни условия за живот, твърдят учените от университета в Колорадо.
И особено с първите струи от вода душът разпространява бацилите, които човек много лесно може да поеме.
Учените по молекулярна биология изследвали 45 душа от различни градове на щатите. Резултатите показали, че в 30 от тях има огромни количества от бактерията Mycobacterium avium, която при хората със слаба имунна система може да предизвикат болести на белите дробове.
Учените препоръчват никога лицето да не се излага на първата струя вода, защото така по-голямото количество бактерии може да се вдиша със ситните капчици.
Концентрацията на микроорганизми в душовете е до 100 пъти по-голяма от във водопроводните тръби.
В Денвър душ, заразен с бактерията Mycobacterium gordonae, е бил дезинфектиран с хлор. Няколко месеца по-късно тестовете показали, че тази дезинфекция довела до тройно увеличаване на концентрацията на бактерията, което показва че този вид бактерии са устойчиви на хлора.
Факт е, че човек трудно се спасява от бактериите и в други среди. В предишни изследвания учените са открили микробактерии и в завесите в баните, както и на повърхността на водата в басейните.
Като сравнение в един кубик въздух в затворено пространство има близо един милион бактерии, а в един кубик вода от чешмата има до 10 милиона.
"След като констатирахме, че в пластмасовите душове има повече бактерии, значи е по-добре да се използват металните", съветват учените.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.