Забраната за тютюнопушене в обществени сгради и заведения е довела до значително намаляване на инфарктите, показват две скорошни изследвания. Резултатите изненадали дори учените.
В Европа и Северна Америка броят на сърдечните удари е спаднал с една трета.
Проучване, публикувано в официалното издание на American Heart Association, показва, че една година след въвеждането на забрана за пушене броят на инфарктите е намалял със 17%, а три години по-късно спадът е 36%.
Според другото изследване, публикувано в Journal of the American College of Cardiology, броят на инфарктите е спаднал с 26 на сто.
Тези резултати допълват вече известните данни, че пасивното пушене предизвиква инфаркт и 100-процентовата забрана на тютюнопушенето на работното място и в обществени сгради предпазва хората, обяснява Джеймс Лайтуд от Калифорнийския университет – един от учените, работили по първото изследване.
Ръководителят на второто изследване професор Дейвид Майерс от Канзаския университет твърди, че „вдишването дори на малки количества цигарен дим може да повиши риска от инфаркт“.
Най-значително е намалял броят на инфарктите при жените и младите хора, което може да се обясни със спирането на пушенето в клубове и барове.
Пълната забрана за пушене на обществени места в България влиза в сила от юни следващата година.