Учени изясниха как комарите разпознават своите „жертви“. Оказва се, че привлекателността на хората и птиците за комарите от вида Culex pipiens quinquefasciatus се определя от наличието на определен алдехид в изпусканата от тях миризма. Работата на учените е публикувана в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Комарите са известни със способността си много точно да разпознават „жертвите“ си сред множество „неподходящи“ животни. Сега вече е изяснено, че насекомите чувстват топлината, влажността и отделяния при дишането въглероден двуокис.
Но все пак избирателността на комарите насочила учените към търсенето на още един компонент, на който те реагират. Авторите на новото изследване решили да изолират този компонент от смес на вещества, съставяща основата на миризмата на различни животни.
Изследователите анализирали химическия състав на миризмата на 16 души от различни расови принадлежности, а също от миризмата на пилета и гълъби (кръвта на тези птици е предпочитана „храна“ за C. p. quinquefasciatus). При всички изследвани бил открит алдехидът нонанал, отнасящ се към класа ароматни вещества.
За да проверят дали комарите реагират на нонанал, учените използвали специални капани за насекоми. Те представлявали своеобразни камери, в които бил сложен сух лед (твърд CO2). Когато добавили нонанал, „уловът“ на комарите се удвоил.
Мирисът играе важна роля в живота на насекомите. Именно мирисът на растенията привлича пчелите.
Освен това обонянието помага на работните мравки да отличат "предателите", които се готвят да оставят потомството си (в колонията от мравки тази функция изпълнява само царицата).