Лошото настроение всъщност може да бъде от полза, установили австралийски учени.
Според тях тъгата прави хората по-малко лековерни, подобрява способността им да преценяват другите и засилва паметта, предаде Ройтерс.
Изследването, осъществено от професора по психология Джоузеф Фограс от университета в Южен Уелс, показало, че хората в лошо настроение са по-критично настроени и обръщат повече внимание на обкръжаващата ги среда от щастливите хора, които били склонни да вярват на всичко, което им се казва.
"Докато доброто настроение засилва креативността, гъвкавостта, сътрудничеството, то лошото настроение кара хората да бъдат по-внимателни, да обръщат по-голямо внимание на външния свят", пише Форгас.
"Нашето изследване показва, че тъгата кара мозъка да изработва стратегии, които са най-подходящи за справяне с по-тежки ситуации", допълва изследователят.
При един от експериментите щастливите и тъжните участници били помолени да преценят истинността на слухове и било установено, че хората в лошо настроение е по-малко вероятно да вярват на тези твърдения.
Хората в лошо настроение е също така по-малко вероятно да вземат бързи решения, както и да направят грешка, когато бъдат помолени да си припомнят събитие, на което са присъствали.
Учените установили още, че тъжните хора се обосновават по-добре в писмена форма.
Изследването е публикувано във в. "Australian Science".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.