IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Популярни заблуди за отслабването

Когато сте на диета, внимавайте с разпространените "истини"

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Различни рецепти и стратегии помагат на желаещите да отслабнат. Дали обаче всички принципи, описани там, са правилни и функционират именно в желаната посока? DW дава няколко примера за подобни съмнителни истини:

Твърди се, че е по-добре човек да се храни по-често от три пъти на ден.

Според германския експерт и автор на бестселъри професор Детлеф Папе това не е правилно. Хората, склонни към трупане на излишни килограми, би трябвало да се ограничат до три хранения на ден - препоръчва той.

При по-често поемане на храна се стига до постоянно отделяне на инсулин, което трайно блокира изгарянето на мазнините в организма.

В множество рецепти за отслабване изрично се препоръчва хранителните продукти да са максимално пресни и да не се ползват замразени храни. И това обаче е излишна мярка без основание.

Тъкмо замразените зеленчуци например имат по-добре съхранени витамини и микроелементи, отколкото онези, които сме купили на пазара, без да знаем колко дълго са били държани преди това на слънце.

Ултравиолетовите лъчи, например, сериозно влияят на витамините. При шоковото замразяване на зеленчуците обаче голяма част от витамин С и B остава запазена.

Друго широко разпространено мнение е, че солта повишава кръвното налягане. Студии показват обаче, че дори високо ниво на консумация на сол от 15 до 20 грама на ден не предизвиква повишено кръвно налягане при мнозинството от хората.

Нещо повече - при някои поемането на предимно безсолна храна може да доведе до повишаване на кръвното налягане. Все пак за хора с наднормено тегло е препоръчително да ядат по-безсолно, тъй като високото ниво на инсулина повишава кръвното налягане и осуетява отделянето на солта от организма.

Дебелее ли се от мазното?

Почти всички, които спазват диети, вярват, че от мазното се дебелее. И това е грешно! Месото (когато е до 500 грама на ден) и мазнините (между 80 и 120 грама на ден) предизвикват само умерено отделяне на инсулин в кръвта. Затова пък комбинацията между белтъчини и мазнини, която е характерна за месото, предизвиква особено трайно чувство на засищане.

Важно е по-скоро друго: да се внимава какви мазнини се консумират и да се предпочитат ненаситените мастни киселини, каквито например има в рапичното олио или в зехтина, както и в тлъстите видове риба като херинга, скумрия и сьомга.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата