Електронната карта ще бъде въвеждана в България поетапно, като се очаква първите хиляда карти да бъдат раздадени до края на тази година, поясни министър Богоев. Картата ще съдържа обща здравна и осигурителна информация за пациента. При преглед от общопрактикуващ лекар или при купуване на лекарства пациентът ще ползва само картата си като документ, обясни той. Лекарствата, които трябва да бъдат изписани, също ще бъдат кодирани в картата.
Въвеждането на електронната карта означава, че България трябва да има унифициран софтуер с останалите европейски държави, като дизайнът й ще бъде еднакъв за всички страни, допълни министър Богоев. Тя ще позволи и достъп до лечение в чужди държави.
През 2007 година ще започне масово предоставяне на електронната карта за всички българи, допълни министърът. Цената й е между 5 и 6 евро, като до момента не е уточнено дали ще бъде раздавана или продавана на гражданите, каза Богоев.
Един от приоритетите, по които работи Министерството на транспорта и съобщенията, е въвеждането на електронното здравеопазване, каза по време на конференцията Неделчо Неделчев, заместник-министър на транспорта.
До една година транспортното ведомство трябва да изготви предложения за електронна карта и интернет-структура за връзка между всички болници в страната, допълни Неделчев.
По думите му до 2010 година 90 процента от услугите в здравеопазването в България трябва да са достъпни чрез електронна карта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.