IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Критериите за болниците - критерии на предизвестения край

Медици скочиха срещу закриването на болници

Критериите за болниците - критерии на предизвестения край

“Целта на правителството е да остави до края на годината само 100 болници, като тя не е официална и не е декларирана, но това е истинската цел на предлаганите промени в здравеопазването.”

Това заяви днес председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров, по време на Националната среща на директорите на общински и частни болници, която завърши с две декларации.

На срещата присъстваха и представители на Федерацията на Българския пациентски форум, Сдружение за развитие на българското здравеопазване и др. неправителствени организации.

В декларацията до Бойко Борисов специалистите казват:

„Ние и нашите колеги, работещи в общинските и частни болници, не сме втора ръка лекари. Ако пациентите не ни вярваха, никой не им пречеше да се лекуват в други болници. Всяка здравна система има нужда не само от бутикови болници, но и от такива, които да посрещат ежедневно пациентите.

Когато агитирахте по времето на изборите, не агитирахте за закриване на болници, а за равен шанс за всички.

Закривате ни без предупреждение, без основание и без подготовка. Закривате ни, защото някой като държи властта, си мисли, че може да се разпорежда със съдбите на хората.

Повече от 3 години правителствата не допускаха специализация на лекарите, а сега ни искате по двама лекари на специалност.

Искате да имаме допълнителни доходи, а не ни давате достъп до европейски средства. Нека пазарът да реши кой да съществува, а не правителството."

В декларацията си директорите на общински и частни болници излагат своите искания:
1. Промени в законодателството, които да поставят всички заведения в среда на честна конкуренция;
2. Премахване на изискванията на НЗОК за по двама специалисти по специалност и ново договаряне;
3. Увеличаване на бюджета на НЗОК до размерите от 2009;
4. Премахване на делегираните бюджети и заплащане на всички дейности;
5. Премахване на бюрократичните ограничения пред лекарите да специализират;
6. Осигуряване на равни възможности за всички да кандидатстват за финансиране по европейски програми.

Директорите напомнят, че бюджетът на НЗОК за 2010 година беше приет с излишък от 829 млрд. лв. Налични са и още 700 млн. лв., спестени от здравните вноски през предишните години.

Да се твърди, че при наличие на резерв на над 1.5 млрд. лв. има недостиг на пари за здравеопазване, е обикновена лъжа и опит за манипулиране на общественото мнение, категорични са директорите на общински болници.

По време на срещата беше създаден и Инициативен комитет, който да връчи декларацията и да следи за изпълненията на исканията.

Специалистите излязоха и с декларация до ръководителите на РЗОК-и с искане да игнорират изискванията на НЗОК, защото са незаконни.

Огромен брой пациенти ще бъдат оставени без качествена помощ, а това ще доведе до повишаване на заболеваемостта и смъртността, прогнозират специалистите.

Не администрацията, а пациентите могат да определят коя болница да остане и коя да прекрати съществуването си. Най-тежките последици от закриването на болници ще са за пациентите, които са обслужвани досега от тях, смятат медиците.

“В болницата в Кубрат имам великолепен специалист по гастоентерология, който разполага с модерна и добра апаратура. Той работи от понеделник до петък по 8 часа.

От петък следобед, когато получих писмото, до понеделник сутринта, искаха да имам още един гастроентеролог (понеделник е крайният срок на болниците да подадат заявления за сключване на договор – бел.ред.).

Какво ще прави вторият специалист!? Освен по цял ден по 8 часа той да прави клизми. Клизми на всички пациенти по всички етажи, друго не виждам какво може да прави.”

Така д-р Павлина Мичева, директор на болницата в Кубрат, илюстрира какво ще се случи, ако бъде изпълнено искането на НЗОК за назначение на двама лекари от всяка специалност, което ще гарантира, че болницата няма да бъде закрита.

Тя беше категорична, че малките болници са оставени на произвола по законен начин.

Нито общините, нито държавата дават пари за малките болници, освен болниците в труден район, които получават по 100 хил. лв. на 4 транша през годината.

През 2008 година 80% от пациентите са преминали през общинските болници, а тези заведения са получили 20% от бюджета. Това каза д-р Иван Флоресков, директор на болницата в Берковица. Според него борбата е за тези 80% от пациентите, за да отидат те в големите болници.

Той обясни, че миналата година в болницата в Берковица са се обслужвали 67 клинични пътеки, а сега се предлага да се сключи договор за 38 пътеки.

Д-р Цветков, управител на болницата в Поморие, заяви, че критериите за болниците, които се залагат сега, са "критерии на предизвестения край".

Специалистите подчертаха, че болниците дълги години са обслужвали центровете за спешна помощ чрез изследванията. Те запитаха как ще се прави диагностиката в центровете за спешна помощ, като те не разполагат с апаратура.

Лекарите изразиха своята обида от изказването на здравния министър д-р Нанев, че пациентите не могат да изберат качествена помощ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата