IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ситуацията със здравеопазването ни ставала хаитянска

Мнението е на Миков; поводът - случаят с болниците

Всички погледи в момента са насочени към министър Нанев. Снимка: БГНЕС

Всички погледи в момента са насочени към министър Нанев. Снимка: БГНЕС

„Държавата разполага с 1,5 млрд. резерв за здравеопазване, натрупан от предишни години и оставен за тежки моменти, като сегашния. Този резерв не е нито на БСП, нито на Тройната коалиция, нито на премиера Борисов – той е събран от българските граждани, заяви и заместник-председателят на ПГ на "Коалиция за България" и бивш вътрешен министър Михаил Миков.

По думите му, в момента се правели „хаотични действия, с които обстановката в България става малко хаитянска“.

„Министър Нанев няма представа, че във Видинска област, например, има над 10 непокрити лекарски практики“, добави той.

По думите му, ангажиментът за осигуряване на достъп до здравеопазване е на държавата, а не на общините.

„Много хитро се измъква здравният министър, той даже не усеща какво се случва с хората, а се говорят само експертни неща”, заяви Миков.  

„Имаме около 420 договорни партньори, от които 360 са болниците, другите са заведения в доболничната помощ.

Общинските болници 108, частниците са 150, другите са държавни, като има и със смесен характер“, заяви пък министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев.

„Ние казваме при какви условия трябва да работят болниците, това досега не е правено. Има болници, които не работят добре и не отговарят на критериите. Това са главно общински, но има и държавни болници“, каза още той пред БНР.

„На 100 000 души имаме 5.6 легла, но те са разпилени по различните болници. В момента има политически натиск и атака, каквото и да направим, ще бъдем атакувани“, прогнозира още министърът.

„Казват на хората, че за измерване на кръвно налягане или за някакви лабораторни изследвания ще трябва да пътуват в друг град. Няма да има такова нещо, това си остава. Става дума за активно лечение в болници“, обясни още Нанев.

По думите му, това, което се прави в момента, е налагане на стандарти.

„Болничните заведения трябва да отговарят на тях. Това важи и за общински и за частни болници и за всички. Целта е общественият ресурс да не бъде разпиляван“, подчерта Нанев.

Според него, истински трудното решение ще почне след сключването на договорите с НЗОК.

„Договорният процес е започнал, има вече сключени договори, но той ще бъде финализиран до края на седмицата.

В кабинетите, които ще работят като спешна помощ и които сега изграждаме, ще работят не само лекарите в тази помощ, но и други специалисти.

Те ще получават по 100 лева на дежурство, по този начин ще се облекчават и лекарите, които работят в спешната помощ, за да могат да отиват по-спокойно на адреси.

Тези пари се дават, защото няма друг механизъм, по който лекарите да бъдат ангажирани. Някои казват, че това са много пари, но нека някой да отиде и да види какво значи дежурство в спешен кабинет и какви тежки случаи има“, обясни още министърът.

Преди дни председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров пък обяви:

“Целта на правителството е да остави до края на годината само 100 болници, като тя не е официална и не е декларирана, но това е истинската цел на предлаганите промени в здравеопазването.”

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата