IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

148 милиона лева дължи НЗОК на лекари и фармацевти

Директорите на университетските болници подкрепят реформата

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

"Реално в страната са необходими 120 многопрофилни болници за активно лечение с минимум 120 легла." Това заяви на пресконференция във ВМА директорът на болницата ген. Стоян Тонев.

Той съобщи, че в телефонен разговор с министърът на финансите Симеон Дянков е получил уверение, че в петък ще бъдат преведени всички дължими пари за декември на лекарите и фармацевтите.

Тонев каза, че дължимите средства от страна на Здравната каса са в размер на 148 милиона лева, като само за ВМА трябва да бъдат преведени 4 милиона лева.

"Ако не се изпълни това обещание, ние ще реагираме, като се свържем с премиера", допълни той.

Тонев съобщи още, че се предвижда закъснения с изплащането на средствата и за януари и февруари, тъй като приходите на държавата през тези месеци са най-ниски.

Според него ако се вземат предвид остойностяването, трудът и увеличаването на медикаментите, от всичките около 300 клинични пътеки има само четири, които са на печалба.

Той е предложил на министъра на здравеопазването да се увеличат цените на клиничните пътеки.

"Ако се има предвид само процентът на инфлацията, цените на клиничните пътеки трябва да се повишат с 15 на сто, ако се смятат и високотехнологичните дейности, увеличението трябва да бъде 50 процента", допълни той.

"Очакваме в края на февруари да бъде готово остойностяването на медицинските услуги в страната, след
като това не е правено от 65 години насам", каза директорът на болницата "Света Анна" в София Димитър Димитров.

На среща с премиера и с министрите на финансите и на здравеопазването в началото на януари от Асоциацията на университетските болници са поставили въпроса за необходимостта от финансово и кадрово обезпечаване на всичките 28 спешни центрове в страната с оглед на "по-безболезненото" преструктуриране на болничната помощ.

300 милиона лева са необходими, според асоциацията, за да се доизгради спешната помощ. "Получихме уверение, че това предложение ще бъде разгледано в Министерския съвет и средства ще бъдат получени", каза Тонев.

От Асоциацията на университетските болници подкрепят реформите в болничната система, но ги определят като крайно закъснели.

Независимо от това, според лекарите не може да се прилага един и същ подход към всички болници, а решенията трябва да се вземат заедно с пациентските и гражданските организации.

Трябва да има отлагателна продължителност от 6 до 10 месеца за преобразуването на болници, смята директорът на УМБАЛ "Света Екатерина" Генчо Начев.

Реформата не трябва да се прави прибързано и наведнъж, заяви директорът на "Пирогов" Димитър Раденовски.

Според асоциацията в основата на реформата трябва да бъде остойностяването на медицинските дейности и на труда, и въвеждането на медицински стандарти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата