Рисковата група за морбили са всички, които не са имунизирани. В момента епидемията върви съвсем етнически, тъй като 99% от засегнатите са роми от големи махали в градовете и селата.
Това каза д-р Ангел Кунчев, директор на Дирекция "Надзор на заразните болести” в Министерството на здравеопазването, съобщи Агенция "Фокус".
По думите му останалият 1% са медицински работници – лекари, сестри, лаборанти от Сливен, Ямбол, Бургас, Добрич.
"Затова препоръчахме и правим имунизация на всички служители в инфекциозните отделения и в центровете за Спешна помощ. Това вече е направено.
Основната причина хората да не са имунизирани е несериозното отношение към здравето на децата от страна на родителите, които не изпълняват указанията на общопрактикуващите лекари и не ги водят на имунизация”, заяви д-р Кунчев.
Няма превантивни мерки срещу морбили. "Превантивната мярка е една и тя се казва имунизация. Всички, които са имунизирани с две ваксини, както е по календар – на 13 месеца и на 12 години, могат да бъдат 100% сигурни, че са предпазени.
Нямаме случай до момента на имунизиран с две дози, който да е болен. Избягвайте контакт, заболяването е изключително силно заразно.
Рискът за всеки, който се срещне с вируса и не е имунизиран, е над 94%. Това е най-заразното от заразните заболявания”, коментира д-р Кунчев.
Той обясни, че болестта е много характерна и трудно може да се сбърка. "Колегите вече познават заболяването. След един-два дни неразположение се появява много характерен обрив, който започва от главата и постепенно обхваща тялото и крайниците.
По него много бързо се поставя диагнозата. За морбили важат и температура, отпадналост, конюнктивит. Не е затруднение диагнозата, проблем е, че се разпространява много лесно”, отбеляза д-р Ангел Кунчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.