Британски учени доказват, че изражението „умирам от скука“ може да се приема буквално. Рискът от преждевременна смърт сред хората, които постоянно се оплакват от скука, е два пъти по-голям, отколкото при останалите.
До този извод стигнали учени от Лондонския университетски колеж, съобщава РИА Новости, като цитира The Daily Telegraph.
В изследването на учените взели участие над 7000 души на възраст от 35 до 55 години. В продължение на 25 години те оценявали равнището на скука в живота си.
През април 2009 учените пресметнали колко участници от изследването са останали живи. Оказало се, че рискът от преждевременна смърт сред тези, които се оплакват от скука, е с 40% по-висок от аналогичния показател сред група работници.
Специалистите свързват резултатите с това, че скучаещите по-често подлагат своето здраве на вредни навици, като например пиене на алкохол. Такъв начин на живот нерядко води до сърдечен пристъп или инсулт.
Резултатите показват, че жените са двойно по-склонни към скука, отколкото мъжете. В зоната на риска попадат и младите служители и по-ниско квалифицираните.
Ръководителят на изследването Мартин Шипли съветва тези хора да си намерят интересно занимание, а психологът Грем Прайс смята, че духът на скучаещите може да се повдигне от грижа за близките.
„Вместо да мислят само за себе си, те трябва повече да мислят какво биха могли да направят за своето семейство, приятели, колеги и дори за шефа“, казва Прайс.