Има опасност аптеките да спрат отпускането на лекарства по НЗОК, алармират от Българския фармацевтичен съюз /БФС/.
Причината – касата продължава да бави плащанията за животоспасяващите медикаменти и така нарушава индивидуалните договори с аптеките, твърдят от съюза.
Според фармацевтите неплащането на част от дължимите суми, подлага на сериозен риск възможността за достъп на пациентите с хронични заболявания до лекарства.
Според БФС аптеките масово плащат собствени средства за закупуване на животоспасяващи лекарства, отпускани по договор с НЗОК.
Вследствие аптеките теглят кредити, заради бавенето на плащанията от НЗОК.
По този начин аптеките кредитират държавата и заплащат за това лихви по отпуснатите кредити.
Друг проблем е, че реалният срок в който НЗОК изплаща лекарствата е 60 дни, ако няма закъснение.
Фармацевтите настояват срокът за плащане от страна на НЗОК към аптеките стане 30 календарни дни, както е уредено в закона за останалите медицински специалисти.
От съюза отчитат, че все повече аптеки отказват да сключват договори с НЗОК, а голяма част ще прекратят съществуващите договори.
Това неминуемо ще създаде огромно напрежение в отношенията между пациенти и магистър-фармацевти и ще рефлектира върху най-уязвимите социални групи, тъй като те не са в състояние да си закупят лекарствените продукти на свободна продажба, се посочва в позицията на фармацевтичния съюз.
В отдалечените и труднодостъпни населени места пациентите ще са принудени да пътуват десетки километри, за да получат необходимите им животоспасяващи и животоподдържащи лекарствени продукти.
Аптеките не носят отговорност за нарушаване на достъпа на пациентите до лекарствени продукти, заплащани от бюджета на НЗОК, казват от БФС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.