Наличните към момента ваксини - между 20 и 25 вида, осигуряват защита срещу най-често срещаните и опасни заразни заболявания.
Това каза по време на семинар проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология. От 24 април до 1 май се провежда Европейската имунизационна седмица.
Проф. Кожухарова подчерта, че имунизацията имитира процеса на заразяване с определено заболяване - ваксината осигурява имунитет и не поставя под опасност живота на имунизирания.
Кожухарова обясни, че ваксините и поставянето им не са противоестествени.
"Имунитетът представлява трениране на имунната система за среща с определено заболяване. Опасността имунната система да се претовари не съществува.
Тя се среща непрекъснато с различни заразни заболявания и по-добре ваксината да се среща с ваксината, а не със заразното заболяване, с което може и да не се пребори. Ваксините дават гаранции при срещи със заразните болести", коментира още Кожухарова.
Тя обясни, че ваксините са повече от начин за защита от определена болест. Например дете, което е ваксинирано срещу морбили, няма да се зарази със заболяването, но ваксината предпазва и от последиците и усложненията на заболяването.
По същия начин стоят нещата при имунизирането от грип, от коклюш.
"Ромското население не е настроено срещу ваксините. Ромите не се ваксинират, защото такъв е начинът им на живот, а не защото са против", каза още проф. Мира Кожухарова.
Тя добави, че ромите не са много склонни да направят първа крачка към медицината, но като им се обясни, те се подлагат на ваксинация.
"И сега в България няма да ви вземат детето на детска градина, ако няма ваксините. Например френският имунизационен календар е разделен на две части - задължителен и препоръчителен.
В света има различни религиозни групи, които отричат изцяло ваксините и сред тези групи възникват различни епидемиологични взривове.
Това е опасно обаче само за населението в определената страна", каза Кожухарова. Тя обясни, че ако една майка се откаже от ваксинация на детето си, то тя поема отговорността детето дали ще оживее при заболяване.
"Тези ромски деца, които преболедуваха морбили, са защитени за цял живот, но има и 18 умрели. Това не е висок процент на умрели, но ако е твоето дете, това си е смъртност на 100%", посочи Кожухарова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.