IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Откриха мощно дълбоководно течение в Антарктида

Потокът се намира на дълбочина 3 хил. м и се движи със 700 м в час

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Учени откриха дълбоководно течение, което пренася с голяма скорост студените води от бреговете на Антарктида към екваториалните ширини. Това ще позволи да се отчете влиянието на глобалното затопляне върху циркулацията на водата в океана и на климата на планетата като цяло, се казва в статия в сп. Nature Geoscience, пише РИА Новости.

Течението започва от бреговете на Антарктида, обърнати към Австралия и наричани Земята Адели. Тук студените води от континента попадат в морето Рос, откъдето, премествайки се на изток, достигат подводното плато Кергелен. Платото се простира от север на юг на 2,2 хил. км, на 3 хил. км югозападно от Австралия. След това силата на Кориолис, възникваща заради въртенето на Земята, кара студените антарктически води да се преместват в северна посока, по протежение на източния край на платото.

В резултат тук, на дълбочина над 3 хил. м, се формира поток студена вода с ширина 50 километра. За неговото съществуване учените знаят отдавна, но чак сега успяват да измерят параметрите му. Това прави екип от учени от Япония и Австралия, работил в продължение на 2 години.

Групата изследователи начело с Ясуши Фукамачи от Университета Хокайдо в Сапоро използва над 30 подводни автоматични станции, разположени по протежение на предполагаемото течение.

Оказало се, че дълбоководното течение е със скорост над 700 м в час и пренася 30 млн. куб. м вода в секунда. Освен това този поток с температура 0,2 градуса се намира на дълбочина над 3 хил. метра – аналог на такова бързо и студено течение в Южния океан досега не е регистриран.

Важността на откритието на това течение според учените е трудно да се оцени, тъй като то представлява високоскоростен канал, по който измененията на климата и околната среда в Южния океан се пренасят в северните ширини.

Изучаването на механизма, управляващ подобни течения, ще помогне на учените да разберат каква ще бъде реакцията на Световния океан на увеличаването на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата на Земята.

Например ако допълнителната топлина от парниковия ефект на Земята първоначално отива за разтопяване на полярния лед и формиране на студени дълбоководни течения, то в по-малка степен ще засегне повърхностните води и ще влияе на нивото на моретата и океаните.

Това ще измести проявата на глобалното затопляне с години, докато например не се променят теченията и дълбоките води не се окажат на повърхността.

„Не можем да кажем, че това ще стане веднага, както например е показано във филма „След утрешния ден“, но изучаването на този тип течения е много важно за разбирането на глобалната климатична система“, казва Фукамачи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата