Повечето права на пациентите у нас не се зачитат, твърди председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Например правото на информирано съгласие съществува у нас от две-три години – по закон при оперативна интервенция пациентът трябва да даде писмено съгласие за нея.
Преди това обаче той трябва да получи информация за видовете оперативна намеса и как те биха се отразили на неговото здраве.
На практика спазването на това право се изчерпва с подписването под този документ, но без пациентът да е получил информация, посочи Стойчо Кацаров.
Правото на пациентите да се откажат от реанимация в определена ситуация пък изобщо не е описано в българското законодателство. Кацаров смята, че трябва да се даде отговор на въпроса дали пациентите имат право да се отказват от реанимация.
У нас не се прилага и правото на пациента за второ лекарско мнение при дадено заболяване, обясни още Кацаров.
Не е регламентиран и въпросът с листите на чакащи пациенти с различни заболявания в болниците и в Министерството на здравеопазването.
Затова Центърът за защита на правата в здравеопазването и други неправителствени организации ще поддържат сайт, на който ще може да се намери информация за най-често срещаните нарушения.
С електронна поща ще може да се задават конкретни въпроси, а отговорите ще се дават в рамките на осем часа всеки работен ден.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.