IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

От гледане на телевизия децата стават по-глупави

И постиженията им в училище са слаби, твърдят учени

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Колкото повече телевизия гледат малките деца, толкова по-голяма е вероятността на десет години да се справят зле в училище и да имат здравословни проблеми.

Учени от университети в Мичиган и Монреал са изследвали 1300 деца и са установили, че негативните ефекти върху децата на по-голяма възраст се увеличават с всеки допълнителен час гледане на телевизия. Представянето в училище е по-лошо, а консумирането на вредни храни – по-голямо, съобщи ВВС. 

По време на изследването учените питали родителите колко телевизия гледат децата им на 29 месеца (две години и пет месеца) и 53 месеца (четири години и пет месеца).

Средно децата на две години гледали телевизия под девет часа седмично, докато четиригодишните – под 15 часа седмично.

11% от двегодишните и 23% от четиригодишните обаче гледали повече от препоръчителните максимум два часа дневно.

След като децата станали на 10 години, учените анкетирали учителите им, които трябвало да оценят способността на децата да учат и поведението им. На същата възраст бил определян и Индексът на телесната маса на тези деца.

В резултат на изследването е намерена връзка между гледането на повече телевизия на две години и по-слабото ниво на ангажимент в класната стая, както и с лошо представяне по математика.

Изследователите установили също намаляване на общата физическа активност и повишена консумация на безалкохолни напитки.

„Ранното детство е ключов период за развитието на мозъка и формирането на поведението“, коментира пред ВВС ръководителят на изследването доктор Линда Пагини от Монреалския университет.

Гледането на много телевизия в този период може да доведе до нездравословни навици в бъдеще.

„Здравият разум ни казва, че стоенето пред телевизора замества времето, което би могло да се използва за други дейности, които развиват и обогатяват детето, и изпълняването на задачи, които насърчават когнитивните възможности, поведенческото и моторното развитие“.

„Въпреки че очаквахме, че влиянието на гледането на телевизия в ранно детство се изчерпва около седемгодишна възраст, фактът, че негативното отражение продължава и след това, е доста плашещ“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата