Около 40 процента от населението на страната над 18-годишна възраст боледуват от хронична венозна недостатъчност (разширени вени), сочи изследване сред близо 30 000 пациенти на Българското национално дружество по ангиология и съдова хирургия.
Резултатите от изследването бяха обявени на пресконференция от доц. Кузман Гиров – председател на дружеството и началник на клиниката по съдова хирургия и ангиология към ВМА.
Според изследването от разширени вени страдат 52 на сто от жените и 32 на сто от мъжете на възраст над 18 години, като 62 на сто от тях не са се лекували.
“Хронична венозна болест е социалнозначимо и прогресивно заболяване – започва безобидно, но с течение на годините може да доведе до инвалидизация”, отбеляза доц. Гиров.
В световен мащаб два процента от хората са инвалиди вследствие на това заболяване.
При първите признаци пациентите трябва да се обърнат към лекар, препоръча Гиров. Симптомите, с които започва заболяването, са уморени крака, нощни крампи и други наглед безобидни болежки, каза доц. Гиров, но не се обръща внимание на тези оплаквания.
Според проведена анкета в София сред 500 души (с висок риск по отношение на професионалните си задължения) 83% от хората, които имат оплаквания, не са се обръщали към лекар.
“Хроничната венозна болест е генетично обусловена, дължи се на недостатъчност на съединителната тъкан”, обясни доц. Марио Станкев, председател на Националното дружество по флебология и началник на клиниката по съдова хирургия и ангиология към Националната кардиологична болница в София.
Сред рисковите фактори за развитие на заболяването са затлъстяване и наднормено тегло, напреднала възраст, обездвижен начин на живот, прав стоеж, бременност и употреба на контрацептиви, злоупотреба с алкохол и тютюнопушене.
„Заболяването има 6 стадия - първо е умора и тежест в краката, като няма видими белези за разширени вени, при втория стадии се появяват паякообразни съдови образувания, следват варикозите, след това са отоците, при следващия стадии се появяват атрофични промени.
При следващия стадий има заздравели рани, а при последния стадии има активни рани по крайниците, а понякога се стига и до загуба на крайник”, каза доц. Станкев.
Промените в начина на живот при хора, чиито професии са свързани с обездвижване, е начин за намаляване на риска от разширени вени.
“Трябва да се практикува някакъв спорт, като е желателно да не се практикуват спортове, свързани с вдигане на тежести”, каза доц. Гиров.
“Хората с наднормено тегло трябва да свалят излишните килограми. Вечерният душ трябва да завършва с хладък или студен душ на краката, а през лятото краката трябва да се обливат със студена вода”, препоръча той.
В периода 17-26 май в 15 града на страната се организират безплатни прегледи за разширени вени. Това са градовете София, Пловдив, Варна, Ямбол, Плевен, Шумен, Враца, Велико Търново, Горна Оряховица, Русе, Стара Загора, Хасково, Пазарджик, Габрово и Казанлък.
Прегледите ще се извършват след предварително записване. Повече информация за кампанията, часовете и местата, където се провеждат прегледите, може да намерите тук.
******************
Как да предпазите краката си от разширени вени?
1. Раздвижвайте краката си при всеки удобен случай. Ако работата ви изисква да сте в изправено или седнало положение продължително време, правете кратки почивки, като се разхождате или правете кръгови движения с краката.
При продължително пътуване със самолет, влак или кола, ставането или кратките разходки са полезни за кръвообращението в долните крайници.
2. Изберете подходящ спорт. Ходенето е най-полезното упражнение за венозната циркулация, когато се прави редовно и с подходящи обувки. Гимнастическите упражнения, колоезденето, танците и плуването улесняват циркулацията на кръвта. Не се препоръчват спортове като скуош, тенис, хандбал, баскетбол, вдигане на тежести.
3. Избягвайте източници на топлина. Топлината предизвиква разширение на вените. Трябва да избягвате продължително излагане на слънце, епилации с горещ восък, горещи вани и сауна.
4. По-ниските температури са за предпочитане. Студеният душ на краката стимулира венозната функция и намалява чувството за тежест в краката.
5. Избягвайте тесните дрехи. Дрехите, които са твърде тесни, притискат вените и възпрепятстват венозното оттичане.
6. Контролирайте теглото си. Свалянето на излишните килограми ще намали и напрежението върху вените ви.
7. Носете обувки с удобни токове. И обувки без ток, и обувки с висок ток са неподходящи за циркулацията на кръвта. Най-подходящи са обувките с височина на тока от 2 до 4 см.
8. Не кръстосвайте крака. Това положение влошава движението на кръвта.
9. Повдигайте краката си възможно по-често. Спете с повдигнати на 10-15 см крака. Така кръвта под въздействие на гравитацията се оттича от краката.
10. Масажирайте краката си. Масажът подобрява движението на кръвта във венозната система. Масажирайте краката си, започвайки от ходилото до бедрото.
11. Посещавайте редовно вашия лекар. Ако почувствате болка и тежест в краката, подуване в глезените, или вените на краката станат видими, посетете личния си лекар, за да може хроничната венозна болест да се диагностицира рано и своевременно да ви бъдат предложени превантивни мерки и лечение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.