След като вече половината от мъжкото население в някои развиващи се държави е пристрастено към тютюна, сега представителите на тютюневата промишленост ухажват нови клиенти – младите жени.
Това сочи проучването на фондацията Global Adult Tobacco, финансирано от инициативата на "Блумбърг" за намаляване на употребата на тютюневи изделия, съобщи Асошиейтед прес.
Изследването е извършено в сътрудничество със Световната здравна организация и обхваща 14 развиващи се държави в периода 2008-2009 г. То е първото стандартизирано сравнение между страните за употребата на тютюневи изделия.
"Компаниите за производство на тютюневи изделия са се насочили към жените и момичетата чрез агресивни и привлекателни реклами, в които се използват идеите за независимост, еманципация, сексапил, стройна фигура, блясък и красота", твърди Йохана Биркмайер, директор на международния изследователски екип в базираната в САЩ "Кампания за деца, свободни от тютюнопушене".
Те успешно достигат до младите консуматори, като се надяват да ги накарат да се пристрастят към цигарите.
Близо 80 на сто от общо 1 милиард пушачи в света са мъже. Но все повече жени посягат към цигарите.
Изследвания в Бангладеш, Тайланд и Уругвай, обхванали съответно над 9600 души, показват, че вниманието на младите жени на възраст между 14 и 24 години е в по-голяма степен насочено към рекламите за цигари, отколкото на по-възрастните, което означава, че те са обект на рекламните кампании.
Резултатите от изследването са публикувани в Morbidity and Mortality Weekly Report, публикация на Центъра за контрол и предпазване от болести на САЩ.
Според Световната здравна организация (СЗО) броят на жените пушачки в света ще се увеличи двойно до 2025 г., от около 9 процента през 2007 г.
От организацията призоваха страните да затегнат контрола върху тютюневите изделия, за да предпазват момичетата и жените от излагане на риск от пристрастяване към тютюнопушенето, което годишно отнема живота на около 600 000 души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.