Кой сън е най-пълноценен, кога трупаме най-много килограми – много са митовете и заблудите около отговорите на тези и други въпроси. DW предлага някои съвети, на които е по-добре да не вярвате.
Сънят преди полунощ е най-пълноценен?
Нищо подобно! Не времето, по което спим, е важно, а качеството на съня и най-вече в дълбоката му фаза. Именно през нея организмът си отпочива пълноценно. Затова е добре тя да е преди три часа след полунощ, защото по-късно започва да действа вътрешният ни будилник.
Лошата светлина разваля зрението?
Няма изследвания, които да подкрепят подобна теза. Медиците казват, че очите се уморяват по-лесно, когато четат на слабо осветление, но това не води автоматично до влошаване на зрението.
Късното ядене трупа килограми?
Все едно е по кое време на деня поемаме храна. Решаващо е общото количество калории за деня да не надвишава определени нива. Ако се храним повече, отколкото изгаряме, организмът просто започва да "складира" мазнини.
Изправеното седене е добро за гърба?
Това твърдение отдавна е отишло в категорията на отречените мъдрости. Канадски учени от университета в Албърта са открили идеалната позиция за седене: при нея гръбначният стълб и бедрата сключват ъгъл от около 135 градуса. Важно е освен това позата на седене да се променя, защото това отпуска мускулите.
Лекарствата за деца са добре проверени?
Нищо подобно! Само ваксините и медикаментите срещу простудни заболявания са добре изпитани в клинични условия. Това обаче не се отнася до редица препарати за по-редки и сложни заболявания, като например на сърдечносъдовата система.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.