Учени установиха, че безобидни за човешкия организъм бактерии стават вредни в резултат на конкуренция с други бактерии, благодарение на което могат да вземат връх над съперниците си, но едновременно с това заплашват човешкия живот, се съобщава в статия, публикувана в Current Biology, пише РИА Новости.
Изследователите предполагат, че този фактор трябва да се отчита от медиците при разработката на ваксини и антибиотици.
Авторите на публикацията посветили работата си на бактерията Streptococcus pneumoniae, която живее в горните дихателни пътища на човека, без да му причинява никаква вреда. Около двама от пет души са носители на тази бактерия, без да подозират.
Учените под ръководството на Сам Браун от Оксфордския университет се опитали да изяснят какво кара тази бактерия в някои случаи да става вредна и да доведе до такива тежки заболявания като пневмония, бактериемия (заразяване на кръвта с бактерии), сепсис и менингит.
Тези заболявания могат да доведат до смърт. Групата на Браун доказала, че такова развитие е принудителен отговор на агресивното поведение на друг вид бактерия – Haemophilus influenzae, която също обитава горните дихателни пътища, без да причинява вреда на своя собственик.
Авторите на изследването изяснили, че, започвайки да се размножават, influenzae притискат S. Pneumoniae. H. influenzae могат да „заблудят“ клетките на имунната система и да ги изпратят срещу S. pneumoniae, като използват по такъв начин имунната система на организма за „изчистване на жизненото си пространство“.
В резултат S. pneumoniae са принудени да се отбраняват, което ги кара да приемат нова форма: те се покриват с въглехидратна обвивка, която ги защитава от клетките на имунната система. Обратната страна на такава защита е в това, че благодарение на сигурната си обвивка S. pneumoniae получават възможност да напуснат лигавицата на носа, да заобиколят преградата на имунната система, попадайки в кръвта и разпространявайки се из целия организъм. В този случай бактериите започват да нанасят вреда на човешкия организъм и предизвикват тежки заболявания.
Учените предполагат, че тяхната работа може да доведе до появата на по-ефективни лекарства и антибиотици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.