Според здравното министерство заболеваемостта от епидемичен паротит /заушка/ в Ловешка и в Плевенска област ще обхване и други региони на страната.
От ведомството обявиха, че най-ефективната мярка за профилактика на заразните болести при започналото повишаване на заболеваемостта от епидемичен паротит са имунизациите.
Според справката на министерството към 19 юни в страната са диагностицирани 271 случая на паротит. От тях най-много са в Ловешка област - 171, в Област Плевен са 53, във Варненска област - 8, в Габровска - 5, и др. Заболелите са на възраст от 16 до 30 години.
Експертите в здравното министерство предполагат, че причина за разпространението на паротита в посочените възрастови групи е липсата на имунизация. От ведомството припомнят, че от 1982 до1986 г. паротитната имунизация в България е била прекратена поради съмнения в ефективността на ползваната тогава българска ваксина. От 1986 г. се ползва ваксина, произведена в бившия СССР, но случаи на паротит се установяват и сред имунизираните с нея, се посочва в съобщението. От министерството обясняват това с дългия период след имунизацията - над 15 г., и със снижения имунитет след ваксинация.
От 1992 г. у нас е въведена високоефективна тройна ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, а от 2001 г. се прави и реимунизация на 12-годишните. Счита се, че тази група е максимално защитена и сред нея не са регистрирани заболявания.
Анализът на епидемиологичната ситуация дава основание да се предположи, че започналото повишаване на заболяемостта в Ловешка и в Плевенска област ще обхване и други региони на страната, като най-засегнатите отново ще бъдат 17- до 25-30 годишните, се казва в съобщението. Последната епидемия от паротит в България е регистрирана в периода 1997-1999 г., когато са заболели над 40 000 души.
От министерството обясняват, че в повечето случаи паротитът преминава сравнително леко, за 8-10 дни, без остатъчни явления. Макар и рядко, се развиват усложнения, като серозен менингит, орхит /възпаление на тестисите/ при мъжете, панкреатит /възпаление на задстомашната жлеза/. Лечението на усложненията става в болнични условия.
При липса на имунизация, здравното министерство препоръчва да се избягват контактите с лица със симптоми на заболяването /подуване на едната или двете задушни слюнчени жлези/. В случай на поява на симптоми е препоръчително ранно търсене на лекарска помощ. Самолечението и използването на антибиотици се неефективни и увеличават риска от развитие на усложнения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.