Малко царско орле на 40 дни беше откраднато във вторник срещу сряда през нощта от гнездото му в Сакар, съобщиха от от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Птицата е от световно застрашен вид, от който са останали само около 20 двойки в България.
Царският орел е защитен както от българското, така и от европейското законодателство - вписан е в Червената книга и в Директивата за птиците на Европейския съюз.
Престъплението е извършено през нощта, когато смяната на доброволеца от БДЗП, който охранява гнездото, е била приключила. Бракониерите са се изкатерили с алпийска техника и са взели птицата от гнездото. Малкото още не можело да лети и е било напълно беззащитно, въпреки че е доста едро като размери – около 50 см.
Двойката царски орли е излюпила само едно малко тази година.
В бързината похитителите на защитената птица са изоставили на дървото въжета и друга катерачна екипировка. На мястото са открити и следи от високопроходим автомобил и човешки стъпки.
Представителите на БДЗП вече са подали жалби до местната полиция в Тополовград и до РИОСВ – Стара Загора. Полицейски екип е направил оглед на мястото. В момента се водят следствени действия по случая.
„Това е второто малко царско орле, което изчезва тази година”, съобщи Димитър Дмерджиев от БДЗП, който отговаря за опазването на вида по проекта LIFE+ за опазване на царския орел и ловния сокол.
„Преди около 10 дни от гнездо, което се охранява от нашите колеги от „Зелени Балкани”, също изчезна едно малко, като причината не бе установена”, допълни Димитър Демерджиев.
Той обясни, че охраната, която БДЗП организира, е с цел ограничаване на човешкото безпокойството за застрашените птици (селскостопански дейности, силен шум, преминаване на хора и машини в близост до гнездото), а не срещу престъпни действия.
Ограбването на гнезда на диви птици се счита за престъпление по Наказателния кодекс на Република България. Според Чл. 27 в, алинея 4 от НК, „който унищожи, улови, задържи или продаде екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни без необходимото за това разрешение, се наказва с лишаване от свобода до 5 години, както и с глоба от 1000 до 5000 лева и с компенсиране на нанесените щети”.
Всички дневни и нощни грабливи птици са защитени от закона в България, а царският орел е и световно застрашен вид.
От БЗДП молят, ако разполагате с информация по случая, да се свържете с тях на телефони 0878 599 376 или 02 846 59 19.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.