IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Добри новини от чаплите и кормораните по Дунав

3 600 са гнездящите двойки, колониите са с две повече

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Новините за птичите колонии по река Дунав са добри. Около 3 600 са гнездящите двойки, събрани в 10 колонии, което е на практика и цялата национална популация сива, нощна и гривеста чапла, голям и малък корморан, блестящ ирис, пеликан, лопатарка.

Данните бяха представени на пресконференция днес от Международната природозащитна организация WWF, която е провела научна експедиция в българския участък на реката.

Експедицията е проведена от 15 до 26 юни от Тимок до Силистра и била с цел преброяване и описване на колониите птици по реката.

Птиците са наблюдавани освен по островите, където са основните им колонии, и по брега, по езерата, блатата и всички влажни зони по поречието, съобщи Иван Христов, ръководител на експедицията.

„Нивото на реката в момента е високо, но птиците добре са го изчислили това, гнездили са по високите части на островите и в момента хранят малките си“, каза още Иван Христов.

Сива чапла, лопатарка, голям корморан, пеликан (първите, които пристигат напролет) плюс дошлите през месец май гривести чапли, малки бекаси, нощни чапли, малки корморани... никъде другате в Европа няма къде да се види такова разнообразие от видове, заявиха от WWF.

Друга хубава новина е, че са се появили две нови колонии птици край Тутракан и Белене, което е в пряка връзка с възстановяването на влажните зони по поречието.

Вече се виждат резултатите от подписаното преди 10 години международно споразумение „Зелен коридор Долен Дунав“ между България, Румъния, Украйна и Молдова, отбелязаха природозащитниците. По този начин над 1 милион влажни рони по долното течение на реката са защитени.

След като от МОСВ са възстановили няколко от влажните зони край реката, сега птиците и рибите се завръщат там и се размножават успешно. Възстановяването на тези зони предпазва и от наводнения, отбелязаха от WWF.

След 2006 година, когато нивото на Дунав е било критично високо, настоящата е най-добрата година за птичите колонии, заявиха специалистите.

От природозащитната организация напомниха, че на 29 юни се отбелязва Международният ден на река Дунав.

WWF ще се включи към празненствата с безплатна прожекция на румънския филм "Моят остров".

Той разказва за островите по река Дунав, смятани от някои за европейски аналог на джунглите заради обилната си и екзотична растителност.

Въпреки че е най-голямата река в България, малцина знаят интересните подробности за Дунав, които ще разкаже филмът.

Прожекцията е в понеделник, 28 юни, от 17.30 ч. в Червената къща в София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата