Сателитни предаватели ще следят пътя на царски орли. Те ще бъдат поставени на седем млади птици от активисти на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Това съобщи на пресконференция днес Стойчо Стойчев от БДЗП. Уникалната за България инициатива се осъществява от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проекта LIFE+ за опазване на царския орел и ловния сокол, финансиран от ЕС, съобщи той.
Чрез сателитите експертите от БДЗП проследяват начина на живот на орлите, местата, които посещават, събират и анализират информация за заплахите, пред които този световнозастрашен вид е изправен.
Царският орел и ловният сокол са два от най-застрашените видове птици в света и опазването им у нас е от изключително значение за съхраняването на популацията в световен мащаб.
Миналата година в рамките на проекта LIFE+ от БДЗП са поставили седем предавателя на млади царски орли, съобщи Светослав Спасов от дружеството.
Това е позволило да се разбере дали птиците мигрират през пролетта, или остават в България. Оказало се, че те се движат на север до Украйна почти до границата с Беларус, а орелът Борил е стигнал най-далеч – до Саудитска Арабия, където предавателят му е прекъснал и съдбата му е неизвестна.
Всички птици с предаватели излетяха успешно от гнездата. Повечето от тях са мигрирали на юг и са прекарали зимата в различни страни.
Две от птиците – София и Топола, са се завърнали напролет в България. Останалите са загинали при различни обстоятелства – две от токов удар, една от отравяне и една при неизяснени обстоятелства.
По този начин проследяването на птиците дава много важна информация за причините за намаляването на популацията на царския орел.
В България природозащитниците са преброили 20 гнезда на царски орел, но предполагат, че броят им достига до 25-30 двойки.
Тази пролет у нас са се излюпили 23 царски орлета, едно от които наскоро беше откраднато в Сакар. Това е първият регистриран в България случай на ограбване на царско орле от гнездото му, отбелязват от БДЗП.
„Не трябва да позволяваме да изчезнат, както това е станало с брадатия орел, сивите жерави, дроплата и тюлена монах“, заявиха природозащитниците.
Седемте млади орела, на които тази година ще бъдат поставени сателитни предаватели, се намират в различни части на България. Те все още не са отлетели от гнездата си, но вече са достатъчно големи и заякнали, съобщиха природозащитниците.
Сателитният предавател представлява малко устройство, което се прикрепва на гърба на птицата със специално проектирани презрамки, обясни Димитър Демерджиев, отговорник по проекта.
То тежи само 70 грама, така че птицата свиква напълно с тежестта му и може да го носи до края на живота си. Устройството има соларен панел, който зарежда батерията с енергия от слънцето.
Системата за сателитно проследяване разполага и със специален интерактивен модул, който позволява на всеки да разгледа местоположението на орлите.
Ако искате да видите полета на 7-те птици, посетете сайта на проекта: www.SaveRaptors.org, рубриката Сателитно проследяване.
Там всеки орел е отбелязан с името си и с отделен номер, а полетът му е маркиран с различен цвят върху картата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.