Пет млади царски орела на възраст около 60 дни бяха маркирани със сателитни предаватели. Чрез най-модерната технология за проследяване експертите от БДЗП ще знаят къде пребивават птиците и какво се случва с тях.
Поставянето на трансмитерите се извършва в рамките на проекта LIFE+ за опазване на царския орел и ловния сокол, финансиран от ЕС.
Петте птици се излюпиха в Сакар и Западна Странджа. Те вече са кръстени: Буря, Станчо, Дарик Втори, Драго и Любо.
Птиците още не могат да летят, но съвсем скоро ще се научат и ще напуснат родните си гнезда. Сателитният предавател тежи 70 г и се поставя на гърба на птицата с помощта на специални презрамки, подобно на раница.
Устройството се поставя непосредствено преди птицата да се научи да лети, така че орелът е достатъчно пораснал - около 3 – 3,5 кг. По този начин орлето свиква с предавателя и може да го носи до края на живота си.
Трансмитерите бяха поставени в рамките на три дни от експерти на БДЗП със съдействието на партньори от Кралското дружество за защита на птиците – Великобритания, Унгарското орнитологично дружество и гръцки експерти.
Миналата година БДЗП постави предаватели на други 7 млади царски орела, два от които – София и Топола, са живи и в момента са в България. Останалите птици загинаха от токов удар, отравяне и застрелване от бракониер.
Царският орел е световнозастрашен вид, записан както в българската, така и в световната Червена книга на изчезващите животни.
Само около 20 двойки царски орли са останали у нас.
В миналото този вид птица е бил изключително широко разпространен и е бил почитан по нашите земи. Смятали го за свещена птица, която може да прогонва бурите и градоносните облаци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.