Човешкият мозък по своята организация прилича повече на широка мрежа, тип интернет, отколкото на вертикално организирана система.
Това противоречи на класическите представи за йерархичния строеж на мозъка, наложени през XIX век, съобщава BBC.
Резултатите от това изследване, публикувани в научното сп. Proceedings of the National Academy of Sciences, може да доведат до разработка на пълна схема на човешката нервна система.
Лари Свансон и Ричард Томпсън от Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис успели да изолират малък участък в центъра на удоволствията (nucleus accumbens) в мозъка на мишка.
Техният метод се основава на въвеждане на „маркери“ в определени точки на мозъчната тъкан. Това са молекули, които не възпрепятстват преминаването на сигналите, но могат да бъдат открити при осветяване. С помощта на този метод на изследване те установили, че между разделите на мозъка съществуват четири типа връзки.
Ако мозъкът имаше йерархична структура, подобна на схемата на организация на голяма компания, както досега твърдеше неврологията, то сигналите щяха да вървят в една посока, а именно – към централния възел за обработка на данни.
В действителност обаче изследователите открили сложни пространствени връзки във вид на вериги между различните участъци на мозъка. Това повече съответства на схемата на организация на мрежа от типа на интернет.
Оказало се, че мозъчният участък, който бил изследван, има система от връзки, съединяващи центровете, които отговарят за стрес, апетит и депресия.
Отдавна има предположения за такава високоорганизирана структура, но досега отсъстваха експериментални доказателства за нейното съществуване. Новите данни може да дадат мощен инструмент в моделирането на процесите на обработка на информацията от мозъка.
Последното изследване показва едва малка част от огромно количество връзки, присъстващи в мозъка на дребно млекопитаещо. Но с наслагването на картите от различни раздели на мозъка може да се изградят представи за цялата нервна система.
Пълната схема на сигналните връзки в мозъка се оказва безкрайно сложна и досега не е ясно колко полезна би била тя в изследването на такива сложни сфери като съзнанието и мисленето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.