Смъртността от рак на гърдата бележи осезаем спад в Европа в последните 20 години, до голяма степен благодарение на по-добрия скрининг и лечебна политика.
Водещи в това отношение са държави като Великобритания и Исландия, предаде Ройтерс.
Между 1989 и 2006 г. учени от френския Международен научен институт за превенция, водени от Филип Отие, проследили равнището на смъртността при рак на гърдата в 30 европейски държави и установили спад на смъртните случаи със средно около една пета.
Смъртността при рак на гърдата в централноевропейските страни обаче се е запазила, а на места дори се е увеличила и според учените са необходими допълнителни усилия за подобряване на диагностиката и лечението за ограничаване на смъртността при лечимите случаи в тези държави.
Промените в смъртността за посочения период варират от 45% спад в Исландия до 17% увеличение в Румъния, посочват учените в изследване, публикувано в "Бритиш медикъл джърнъл".
Англия и Уелс, Северна Ирландия и Шотландия се нареждат на второ, трето и четвърто място по спад на смъртността. Според екипа на Отие в страните със значителен спад в смъртността, като Великобритания, се използват широки и организирани програми за скрининг, своевременно се прилага лечение с генеричния медикамент Тамоксифен, както и
химиотерапия.
В другия край на спектъра – в централноевропейските държави – скромният спад или трайното нарастване на смъртността
вследствие на рак на гърдата се обуславя от слаб и обикновено неорганизиран скрининг, малко налични апарати за мамография, бавното навлизане на антиракови медикаменти и разходи за здравеопазване под средноевропейското равнище, подчертават те в заключенията си.
От рак на гърдата умират около половин милион души в света годишно. Това е и най-разпространената форма на рак при жените в развитите страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.