Вече едва ли има човек, който да не знае колко опасно може да бъде лятното слънце.
В резултат на прекомерно излагане на слънце в клетките на кожата се развиват дегенеративни процеси, които ускоряват стареенето й – задебеляване, образуване на пигментни петна, загуба на еластичност и др.
UV радиацията може да доведе до възпалителна реакция на очите (фотокератит). Слънчевият загар и изгарянето представляват защитен отговор на организма срещу действието на UV радиацията (асептично възпаление).
Защитният механизъм на организма срещу вредното въздействие UV лъчите е образуването и натрупването в кожата на специфично пигментно вещество – меланин.
Това не означава, че хората с по-тъмна кожа са по-предпазени от тези със светла. При тях също се открива рак на кожата, но често това става в по-късен стадий, в сравнение хората, чиято кожа е по-чувствителна и светла.
Тъй като не можем, а и не бива да избягваме напълно слънчевата светлина, най-добрият и лесен начин да предпазим кожата си от вредното влияние на UV лъчите е слънцезащитната козметика.
В търговската мрежа се предлагат разнообразни марки слънцезащитни продукти, а всяка от тях предлага поне по няколко вида. Разнообразието от фотопротективни препарати е огромно – предлагат се под формата на спрейове, лосиони, емулсии, кремове, стикове, пудри, гримове, препарати за около очите и устните. Отделно има бебешки и детски серии, които са с по-висок фактор и са хипоалергенни.
Но как да се ориентираме кой от всички слънцезащитни кремове е най-подходящ за нас и по какъв критерий да избираме?
Слънцезащитните козметични продукти съдържат химични вещества (фотофилтри), които поглъщат ултравиолетовите лъчи и различни минерални съставки (цинкови и титанови окиси), които ги отразяват.
Козметичните средства обикновено носят означение за стойността на слънцезащитния фактор SPF (Sun Protection Factor). Те целят намаляване на физиологичната реакция на организма към UV лъчите – зачервяване и пигментация.
Слънцезащитният фактор на козметичния продукт представлява минималното зачервяване на кожата, което се появява след нанасяне на продукта, разделено на минималното зачервяване, появяващо се без прилагането на слънцезащитна козметика.
Голяма част от слънцезащитните продукти, предлагани в магазините, спадат към т.нар. декоративна козметика. Декоративната козметика не винаги преминава през пълни клинични изследвания, точният състав и действието на препарата може да не се упоменава и потребителят приема на доверие това, което се твърди в рекламите. Слънцезащитните продукти, спадащи към така наречената медицинска козметика, преминават през по-сериозна проверка, макар и не като тази на медикаментите.
Предлаганите днес слънцезащитни кремове са със значително по-добро качество и сила на слънцезащитата, дори ако са с по-нисък фактор или от по-неизвестна марка. Допреди 20 години най-високият протективен фактор е бил 16, а днес масово се използва фактор над 40, като достига и до 100.
Препарати с висок протективен фактор (над 80) се прилагат само при фотодерматози (повишена чувствителност на кожата при излагане на слънчеви лъчи ), заболявания като херпес симплекс, розацея, лупус еритематозус, псориазис.
Хора с проблемни кожи, склонни към образуването на бенки и лунички, също могат да използват слънцезащитни продукти с по-висок фактор.
Според дерматолози, за обикновените българи, които нямат в семейството си случай на кожен рак, нямат лунички и голям брой бенки, всеки вид фотопротективен крем с фактор над 20 е напълно достатъчен.
Слънцезащитната козметика позволява човек да се излага по-дълго време на слънце, отколкото без нея, но въпреки употребата й получава доза от вредната слънчева радиация.
За да изберем най-подходящия за нас слънцезащитен препарат, трябва да се съобразим с типа на кожата си, интензивността на слънчевото лъчение и с времето, което прекарваме на открито.
Очаквайте продължение!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.