Развиващите страни може да се борят с рака без скъпи лекарства или прибори, но това ще изисква глобални усилия, подобни на борбата с ХИВ/СПИН.
В изследване, публикувано в Lancet, учени от САЩ заявяват, че ракът в момента е водеща причина за смърт в развиващите се страни, но често се пропуска при съставянето на плановете на здравните власти.
Само 5% от глобалните ресурси против рака се използват от развиващите се страни, където болестта е много по-разпространена, отколкото в богатите страни. До 80% от смъртните случаи всяка година се случват в бедните страни.
Ракът вече не е тежест основно за богатите страни, смятат учените, ръководени от Фелиция Кнаул от Харвардската инциатива за глобална справедливост.
Според тях много видове рак, които са сред най-разпространените в страните с ниски и средни доходи, като рака на гърдата, може да се лекуват с медикаменти, чийто патент е изтекъл и може да се произвеждат на достъпни цени.
Такъв пример е лекарството за рак на гърдата тамоксифен, посочват те и припомнят, че в Малави, Камерун и Гана, общата цена на курса по химиотерапия с 50% шанс за излекуване от Лимфома на Буркит, може да достигне само 50 долара.
Тези лекарства трябва да бъдат фокусът на програмата за лечение на рак вместо скъпите патентовани лекарства.
Освен това са необходими повече усилия за борба с тютюнопушенето, което е рисков фактор за много видове рак, както и ваксинацията срещу човешкия папилома вирус и Хепатит B.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.