Пловдивската токсикология се напълни с ухапани хора от змии. Само за уикенда има регистрирани 3 такива случая.
Единият от пострадалите е ухапан от змия, след като се разхождал по поречието на река Марица в Пловдив. Изпуснал си портфейла и когато се навел да го вземе, бил ухапан от скрита в камъните змия.
Другите двама са пострадали по време на работа в дворовете си на село. И тримата са добре, защото навреме са потърсили лекарска помощ и защото са запазили хладнокръвие след инцидента.
Най-отровната и често срещана змия в България е пепелянката. Нейната отрова не е толкова опасна, колкото алергичните реакции след ухапването. Те могат да доведат до смърт в рамките на половин час.
За да се избегне леталният изход от ухапването, човек задължително трябва да знае няколко основни неща:
"Ухапаното място да се почисти добре и измие, защото змията не си е мила зъбите. Освен това да се охлади, ако е възможно, да се обездвижи и да потърси лекарска помощ", каза пред Dnes.bg началникът на токсикологията в УМБАЛ "Свети Георги" доц. Янко Илиев.
Алергичните към змийска отрова трябва да разполагат с противошоков комплект за лечение на алергичния шок. Всеки човек трябва да знае и какво не се прави след ухапване от змия.
"Не бива да се реже, да се изсмуква, да се гори, да се самоинжектира противозмийски серум", съветва доц. Илиев
През лятото опасности крият и жилещите насекоми. При ужилване от стършел или пчела лекарите съветват мястото на ужилване да се почисти и охлади, след което незабавно да се търси медицинска помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.