Първа част за слънцезащитните продукти можете да прочетете тук
За да изберем най-подходящия за нас слънцезащитен препарат, трябва да се съобразим с типа на кожата си, интензивността на слънчевото лъчение и с времето, което прекарваме на открито.
I тип – изключително чувствителна кожа – това са хората с рижи или много светли (руси) коси и бяла кожа с лунички, светли очи – сини или зелени.
Без слънцезащитен крем, хората с І тип кожа изгарят за 5-10 минути и никога не получават тен.
При ниска интензивност на слънцето за тях се подходящи препарати с Ниска SPF от 20 до 30, а при висока интензивност – с фактор над 50.
II тип – много чувствителна – руса коса, светла кожа, склонна към поява на лунички. Те също често изгарят на слънце, но могат да получат лек загар.
Естествената защита на кожата им, без нанасяне на протективен препарат, е от 10 до 20 минути.
При ниска интензивност на слънцето могат да използват препарати със SPF 20, а при висока – от 30 до 50+
III тип – чувствителна – към тази група спадат хората със светлокестеняви и тъмноруси коси, кафяви очи и матова кожа. Те получават добър тен, изгарят по-рядко и само при много интензивно слънчево греене.
Естествената защита на кожата им е 20-30 минути. При ниска слънчева интензивност за този тип кожа е достатъчен препарат със SPF 20. При силно слънцегреене е препоръчително да се нанася крем с протективен фактор от 30 до 50.
IV – слабо чувствителна кожа – тези хора са с тъмни коси и тъмни очи; матова, тъмна кожа и бързо получават тен, като и изключително рядко изгарят. Естествената защита на кожата им срещу вредното влияние на UV лъчите е 30-40 минути.
Въпреки че при ниска слънчева активност този тип кожа не се нуждае от фотопротекция, препоръчително е при висока интензивност на слънцето да се използва продукт със SPF поне 20.
Освен избора на подходящ за типа на кожата ни продукт, важно е той да се прилага правилно и според указанията на опаковката.
Слънцезащитните кремове трябва да се прилагат редовно, винаги когато човек се излага на слънце и в никакъв случай да не се допуска изгаряне.
Ако стоите повече часове дневно на открито, трябва да нанасяте слънцезащитния препарат по-често. Важно е да се знае, че мокренето – плуването и дори изпотяването, отмиват част от слънцезащитните кремове, дори когато са водоустойчиви.
При повечето препарати е упоменато, че са водоустойчиви, но не и колко минути във вода издържат.
В състава на слънцезащитни кремове с по-висок фактор (обикновено над 40) влиза както минерална, така и химическа защита.
Минералните вещества не могат да постигнат максимална защита. Важно е да се знае, че химическата защита не действа веднага след нанасянето на слънцезащитния продукт, а 20-30 минути след прилагането му.
Препоръчително е да се чете опаковката на препарата и да се спазват инструкциите за прилагането му. До половин час след нанасянето на крем с висок фактор той няма протективни свойства и трябва да се внимава с излагането на слънцето.
Детските серии слънцезащитни кремове като правило са само минерални. При тях е намален рискът от контактни алергии.
Качествените препарати крият минимален риск от появата на алергия или свръхчувствителност. По-чести усложнения от прекомерното прилагане на слънцезащитните препарати са запушване на порите, обостряне на акне, поява на комедони, за които най-често е отговорно използването на нискокачествена декоративна козметика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.