Младият царски орел Драго, на който БДЗП постави сателитен предавател в началото на юли, се отправи на юг, където ще прекара зимата.
Чудото на миграцията се разбулва благодарение на модерните технологии за сателитно проследяване, които се използват за първи път в България в рамките на проекта LIFE+ за опазване на царския орел и ловния сокол на БДЗП, финансиран от ЕС.
Драго е едно от седемте малки орлета, на които това лято бяха поставени предаватели. Те са натоварени с мисията да носят малкото устройство на гърба си и по този начин да помогнат за опазването на своя световнозастрашен вид.
Предавайки данни за движенията, заплахите и причините за смъртността, малките орлета разкриват много ценна информация, която до момента оставаше скрита за учените.
През 2009 г. в рамките на същия проект бяха поставени предаватели на други 7 млади царски орела и така общият брой на птиците, които БДЗП следи, достигна 14.
Орлето Драго се излюпи през май в Западна Странджа. През юли експерти на БДЗП му поставиха сателитен предавател.
В първия месец Драго и неговите събратя останаха в родните си гнезда, където техните родители им помагаха да намират прехрана, да се учат да ловуват и да оцеляват.
През август Драго започна да прави самостоятелни обиколки, които го отведоха близо до Бургас, Тунджа и дори до Одрин. В края на месеца той направи смел преход на юг, като стигна до брега на Мраморно море, но се върна отново в България.
Наскоро орелът пое отново на юг и сега се намира почти до Истанбул. Този път вероятно птицата мигрира и ще прекара зимните месеци някъде на юг, търсейки по-топъл климат и изобилна прехрана.
Събратята на Драго – Любо и Дарик II, които се излюпиха също в Западна Странджа, в момента проучват териториите в близост до турската граница в района на Одрин.
За разлика от младоците, по-опитните възрастни орли живеят целогодишно в постоянната си гнездова територия и образуват моногамна двойка.
Малките орлета Буря и Станчо, излюпени в Сакар, също са добре и предават редовно сигнали. Те правят по-малки преходи за момента, но техният полет също ги води на юг. В момента те се намират в района на Свиленград.
Шаци и Езра – двете най-малки орлета, на които бяха поставени предаватели тази година, още се обучават и летят в близост до родното гнездо. GPS сигналите им показват, че не се отдалечават твърде много от опеката на възрастните орли, които им помагат в намирането на храна.
Вие също можете да проследите полета на младите царски орлета, като посетите сателитния модул на сайта на проекта LIFE+ за опазване на царския орел и ловния сокол – www.SaveRaptors.org. Влезте в рубриката „Сателитно проследяване” и изберете период от време и име на една или няколко птици.
Освен малките Драго, Буря, Станчо, Любо, Шаци и Езра можете да проследите и движенията на София и Топола, на които бяха поставени предаватели миналата година.
От седемте птици, които БДЗП маркира през 2009 г., само те двете останаха живи и в момента също са в България. Останалите загинаха от токов удар, отравяне и застрелване от бракониер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.