У нас 83 процента от лекарствата, които се консумират, са генерични, тоест молекули, които са извън патент, стари и отдавна са извън употреба, обявиха на семинар днес от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
За разлика от Западна Европа българският фармацевтичен пазар е силно генеричен.
Сходна е ситуацията в Централна и Източна Европа, където по данни на асоциацията за миналата година употребата на генеричните медикаменти е 85 процента.
В Чехия 75 на сто от консумираните лекарства са генерични, в Словакия - също, в Унгария - 65 на сто, в Полша - 83 на процента, а в Русия - 96 на сто.
„От 1989 г. насам у нас се наблюдава леко и плавно нарастване на употребата на оригинални лекарства, средно с 1 процент годишно, като към първото шестмесечие на тази година достига 24 процента“, съобщи изпълнителният директор на асоциацията Деян Денев.
Според представителите на фармацевтичния бранш българинът пуши и пие повече отколкото приема лекарства.
По данни на асоциацията у нас годишно за цигари се харчат 2,5 милиарда лева, продажбите на алкохол са на стойност 2 милиарда лева, а на лекарства - 1,5 милиарда лева.
България е с най-ниска цена на лекарствата в Европа - 72 процента от средноевропейската цена, но с най-високо ДДС - 20 процента.
Ние сме и единствената държава в ЕС, в която пациентите плащат повече от половината от цената за лекарства, съобщи изпълнителният директор на асоциацията Деян Денев.
Годишно НЗОК отделя едва 42 лева за домашното лечение на един пациент, при средна стойност за Европа - 193 евро.