Тютюнопушенето съкращава живота средно със 7 години, сочат данни от изследвания, на които се позовава Българското дружество по белодробни болести.
В световен мащаб е доказано, че тютюнопушенето е втори рисков фактор след нерационалното хранене, на което се дължат над 30% от смъртните случаи при злокачествени заболявания, коментира д-р Здравка Валерианова, директор на Специализираната болница по онкология в София и бивш ръководител на Националния раков регистър.
"От години ракът на белия дроб е първото по честота заболяване сред мъжете и заема около 20 процента от всички злокачествени заболявания при този пол", посочи Валерианова.
Тя отбеляза, че ракът на белия дроб е едно от трудно лечимите заболявания не само у нас, но и в световен мащаб.
Причината за това са проблемите с ранната диагностика. Спирането на тютюнопушенето е най-ефективна първична профилактика.
По думите й много често болни от рак на белия дроб са лекувани от пневмонии или инфекциозни заболявания, тъй като болестта е диагностицирана късно, когато вече е в напреднала фаза. Това са причините за неефективното лечение и високата смъртност при този вид рак.
Около 3800 нови случая на рак на белия дроб се откриват у нас всяка година. От тях едва около 300 болни са диагностицирани в ранен стадий и подлежат на оперативно лечение, сочи статистиката.
Освен пушачи от рак на белия дроб могат да заболеят и хора, които никога през живота си не са пушили.
Валерианова обаче твърди, че пушенето е основен рисков фактор не само за рака на белия дроб, но и за редица други злокачествени заболявания, както и за заболявания на сърдечносъдовата система (инфаркти, инсулти), захарен диабет.