IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Годишно 40 000 българи образуват бъбречен камък

Експерти представиха стандартите за лечение и превенция на болестта

Галя Пенева, председател на Сдружението на пациентите с бъбречно-каменна болест

Галя Пенева, председател на Сдружението на пациентите с бъбречно-каменна болест

Представители на Сдружение на пациентите с бъбречно-каменна болест (БКБ) и водещи медицински специалисти представиха днес стандартите за лечение на бъбречно-каменната болест и медицинската гледна точка към нейното профилактиране и превенция.

Всяка година близо 40 хиляди души в България образуват бъбречен камък, като това е повече от броя на инфарктите и инсултите за година, взети заедно.

Предпазването от БКБ е само с навременна профилактика и контрол на заболяването. „България е ендемичен район с по-висока честота на заболяемост, за разлика от други европейски страни. Това се дължи, от една страна, на „меката” вода, която консумираме – това е водата с ниско минерално съдържание.

От друга страна обаче, липсата на установени профилактични навици сред българите оказва влияние и всички ние обръщаме внимание на болестта едва когато ни застигне”, коментира проф. Петър Панчев, завеждащ Клиника по урология в Университетска болница „Александровска” и национален консултант по бъбречни трансплантации.

Сдружението на пациентите с БКБ представи няколко нови източника на информация, чиято цел е да образоват по темата за бъбречно-каменната болест.

Първият по рода си Наръчник на пациента, подготвен съвместно от специалисти и пациенти, съдържа цялата информация за бъбречно-каменната болест, както и полезни съвети как да се предпазим от нея. В него могат да бъдат намерени хранителните диети за лечение на различните видове бъбречни камъни, както и контакти на големите лаборатории, извършващи тестове и анализи на болестта.

Представен беше и т.нар. Лабораторен протокол за диагностициране, лечение и профилактика на болестта, който съдържа всички необходими стъпки по алгоритмите за лабораторни изследвания, диагностика, фармакологично лечение, диета и профилактични мерки при БКБ.

Нов интерактивен уебсайт www.bkb.bg функционира отскоро и синтезира цялата информация по темата в онлайн пространството.

„Разработихме тези помагала, защото искаме да повишим познаваемостта по темата сред различните аудитории. Трябва да знаем, че никой не е застрахован от възникването и появата на бъбречни камъни, а това е болезнен период за организма на човека, който може да бъде предотвратен”, заяви Галя Пенева, председател на Сдружението на пациентите с БКБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата