Според официалната статистика страдащите от Алцхаймер в България са 50 000 души.
Приблизително още толкова ще развият заболяването до 3-5 години, каза проф. Д-р Лъчезар Трайков, завеждащ отделението по деменции в Александровска болница.
21 септември е Световният ден за борба с тази болест.
В световен мащаб броят на болните от Алцхаймер и другите деменции също се очаква да се удвои през следващите 20 години от 36 милиона сега до 66 милиона през 2030 г. Така до 2050 г. болните ще достигнат 115,4 милиона души, прогнозират от Асоциацията Alzheimer's Disease International (ADI), която обединява 73 асоциации от цял свят.
В доклада си от асоциацията отбелязват, че Алцхаймер и другите деменции ще представляват все по-голям разход за обществото, надхвърляйки 1% от разходите за здравеопазване в световен мащаб през 2010 г., или 604 милиарда долара.
Някои страни вече са приложили „планове Алцхаймер“, отбелязват авторите на доклада, давайки за пример Франция, Австралия и Великобритания.
Според асоциацията правителствата трябва да направят Алцхаймер приоритет на здравната си политика, като приемат следните шест принципа:
– повишаване на информираността и разбирането на болестта;
– зачитане на човешките права на хората с болестта;
– признаване на важната роля на семействата и гледачите им;
– осигуряване на достъп до здравни и социални грижи;
– подчертаване на важността от оптимално лечение след поставяне на диагноза;
– предотвратяване на заболяването чрез подобряване на общественото здраве.
В момента България е единствената държава в Европейския съюз, която не реимбурсира медикаментите за лечението на болестта на Алцхаймер, съобщиха от Гражданско сдружение „Алцхаймер – България“.
Покриването на лекарствата за хората с това заболяване е от изключителна важност заради непрекъснато нарастващата му социалната значимост.
Около 0,5% от световното население днес е засегнато от една или друга форма на деменция.
Болестта на Алцхаймер е най-честата форма на деменция. Тя унищожава мозъка, като засяга постепенно все по-тежко паметта, мисленето, поведението, способността да се извършват всекидневни неща.
Дегенеративното заболяване на мозъка е с неизяснена причина, а болестта се увеличава рязко с напредването на възрастта.
Въпреки че изследванията продължават от десетилетия, лекарства, които да спират напредъка на болестта на Алцхаймер, няма.
Няколко големи клинични изпитания напоследък бяха неуспешни. Една от причините за техния провал според учените е, че медикаментите са изпробвани върху хора с прекалено увреден от болестта мозък.
Те търсят нови начини за диагностика в по-ранен етап, когато лекарствата носят най-голяма полза.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.