Дали има показатели, по които може да се познае дали човекът отсреща ни лъже? Експерти по психология ни запознават с десет от тях, съобщава здравният сайт Puls.bg.
Липса на логика
Предават ви информация, че колегата, който е в болнични, всъщност е в отлично здраве и прекарва времето си приятно на ски в планината. Чутото е интересно, особено ако сте ръководител на въпросния служител. Но на въпроса ви кога и къде е видян колегата, получавате странни отговори от сорта:
„Ами всъщност не съм го видял аз, а приятелка на жена ми...“ или „О, това се отнася за времето преди половин година, когато бяхме на почивка в Пампорово". Естествено, това са най-лесните случаи за разпознаване, че нещо в пъзела липсва, което по-скоро навежда на мисли защо колегата е толкова... услужлив. Да е човек, поддаващ се на слухове, е най-безобидният случай...
Специалистите съветват, когато получаваме информация, да проверяваме детайлите. Подобни примери често се демонстрират в криминалните филми и трилъри за обучени федерални агенти или детективи.
Свидетелски показания от типа: „Те бяха на разстояние 10 метра от мен. Чух как стреля“, при липса на отговор на въпроса: „А видяхте ли да насочва оръжие?“ са повече от съмнителни и издават лъжесвидетелстване.
Примерите в живота, на работното място, в семейството, при възпитанието на детето са от друг характер, но начинът да се хване лъжата е същият. За да е факт казаното, трябва да има съвпадане на поне няколко логично свързани детайла в едно действие.
Задайте въпрос неочаквано!
Около 4% от хората са лъжци и при това умели. За съжаление на никой не му расте носа подобно на Пинокио при лъжа, за да бъде „актът“ веднага разпознат. Начин да се издаде в лъжа един човек сам, е като му се зададе въпрос по темата, когато най-малко очаква. Затова първо изслушайте казаното. Изчакайте да мине достатъчно време и при удобен момент поднесете контразапитването. Народната поговорка „Лъжецът сам се заплита в лъжите си“ е особено вярна. В повечето случаи спонтанните подвеждания не се помнят от изреклия ги, което е достатъчен показател за излъгания.
Нетипично поведение
Един от най-съществените индикатори за непочтеност е промяната в поведението според Маурин О`Съливан, професор по психология в Университета на Сан Франциско. Когато един човек, който като тип поведение е тревожен, изведнъж стане изключително спокоен или обратното – спокойният изненадва с раздразнителност, следва да събуди подозрение.
Разбира се, за да се „измери“ разликата в поведението на даден човек, той трябва добре да се познава, да са познати типичните за него реакции в дадени ситуации. Отклоненията от тях значат „генерална промяна“ или както е по-обичайно в живота – фалш. Поинтересувайте се предварително дали същият човек не е натоварен с някакъв сериозен проблем. Понякога обясненията и решенията на неловки ситуации „изскачат“ неочаквано.
Следете за неискрени емоции
Повечето хора не са способни да постигнат изглеждаща искрено фалшива усмивка, казва проф. О'Съливан. Според експерта искреността на усмивката се разпознава по продължителността и силата или други детайли. Например сериозното лице и очи и широка усмивка не си „пасват“.
Когато човек се смее, неговите устни естествено стават по-големи и широки. Този ефект липсва при усмивката с умисъл или за поза.
Спонтанните, мигновени емоции са верен показател за достоверност на чувствата и обратното – импровизираните рано или късно водят до конфликт, обръщат ни внимание психолозите.
Уважавайте интуицията си!
Случва се да попаднем в ситуация, когато всички налични факти ни насочват към определен избор, но въпреки това не смеем да предприемем действие. След като премине събитието, обикновено казваме, че интуицията не ни е подвела или обратното – упрекваме се във факта, че не сме я зачели.
Обикновено подобни ситуации се развиват, когато нямаме предварителна подготовка как да постъпим, не познаваме средата или човека срещу нас. Има хора, на които инстинктивно не можем да се доверим и обикновено сме прави. Явлението има своето обяснение от експертите, но то води към обособяване на следваща точка...
Очаквайте продължение!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.