Учените са все по-близо до разработването на първата ваксина срещу малария, която може да е достъпна в Африка към 2015 г., съобщи разработчик на ваксината, цитиран от АФП.
В 7 африкански държави се провеждат тестове в напреднала фаза на ваксината RTS,S срещу най-смъртоносния щам на болестта falciparum malaria.
"Ваксината се представя много добре", смята изследователят на GlaxoSmithKline Джо Коен, който работи от над 20 години по разработването й.
"Смятаме, че ще имаме първата информация от изследванията през 2012 г. и смятам, че може да се въведе за първи път в Африка между 2015 и 2016 г.", добавя той.
Около 12 хиляди деца са включени в трета фаза на изпитанията в Буркина Фасо, Габон, Гана, Кения, Малави, Мозамбик и Танзания, като целта е броят им да достигне до 16 хиляди. Децата се наблюдават в продължение на 32 месеца.
Резултатите от предишната фаза през 2008 г показаха, че ваксината има ефект до 53% при децата и до 65% при новородените – двете най-рискови групи за болестта. Ако RTS,S бъде одобрена, тя "ще спаси стотици хиляди животи в Африка", дори ако е само частично ефективна.
Приключването на изпитанията в Африка и създаването на ваксина не означават край на процеса за развитие на ваксините, предупредиха изследователите.
RTS,S е само една стъпка към борбата с болестта, заплашваща една трета от световното население, която отнема около 900 хиляди живота на година.
Болестта е една от основните пречки пред социално-икономическото развитие на Африка и разработването на ефективни ваксини. Коен изрази надежда, че "още по-добрата ваксина второ поколение може да е 80% ефективна".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.