Дали има показатели, по които може да се познае дали човекът отсреща ни лъже? Експерти по психология ни запознават с десет от тях:
Микроекспресии
Микроекспресията е изключително кратко изражение, което отнема около 25 единици от секундата и по наличието й може да се разпознаят скрити емоции. Това твърдение е на Паул Екман, професор по психология от Медицинското училище на Университета на Калифорния в Сан Франциско и прочут експерт по разпознаване на лъжата.
„Когато един човек се представя за щастлив, но в действителност е разтревожен, например, неговото реално емоционално състояние може да се разкрие в мигновения подсъзнателен израз на гняв върху лицето му. Независимо какво е прикритото чувство – дали страх, гняв, щастие или завист, то ще се появи на лицето в премигването на очите.
Трикът е да се научите да виждате този индикатор“, пояснява експертът. „99% от 10 000 души, преминали през тест за разпознаване на лъжата, не виждат този сигнал, но това умение може да се придобие“, смята проф. Екман. Според него за по-малко от час един средностатистически човек може да бъде обучен да вижда микроекспресиите.
Вербални и невербални противоречия
Признак да разпознаем лъжата е да следим и съпоставим жестовете и думите на дадено лице в момента на говоренето. Разминаването между тях е индикатор за лъжа, категоричен е проф. Екман и дава пример: „Представете си, че свидетел лъже при показанията си за кражба срещу обвиняем. При изразяването на лъжливите показания свидетелят потвърждава на думи, че съответният човек е взел липсващите пари, и едновременно с това неволно прави съвсем лек жест на отрицание.
Естествено, когато говорим, ние не осъзнаваме тези мимики и жестове. В цитирания случай жестът е напълно в противоречие на думите на свидетеля, което го издава“.
Противоречията, обяснява проф. Екман, могат да се търсят между гласа и думите, жестовете и гласа, жестовете и думите или изражението на лицето и думите.
Смущенията
Според психолога Джен Бърман избягването на контакта с очи, който е естествено търсен между разговарящите, показва липса на прямота в отношенията. Когато един човек прикрива истинските си чувства и намерения, той се поти, изглежда несръчен, смутен и пр. признаци, които показват силна тревожност.
Прекалено много детайли
Когато на въпрос ви отговорят прекалено пълно и детайлно, е моментът да се замислите дали нещо не е наред. Прекалено многото детайли издават влагането на мисловна дейност, за да се излезе от дадена ситуация и да се прикрие измамата.
Обикновено, при нормално протичане на събитията и действията, човек не обръща внимание на подробностите и детайлите. Могат да се забележат и впечатлят конкретни елементи, но да се запомни последователността и целостта на всички детайли, за да се предадат на странично лице, не е опция на човешката памет.
Не игнорирайте истината!
„Всичките тези 10 признаци на лъжата могат да помогнат за разкриването й, но много по-важно е да можете да разпознавате, когато някой ви казва истината, тъй като хората могат да изглеждат така, сякаш лъжат, а всъщност да са искрени“, обръща внимание Нюбъри, експерт със стаж във федералните служби.
„Както и докато слушате фалшивия разказ на събеседника си, да си отговорите на въпроса: „Защо този човек ме лъже?“ и да откриете истината. Обикновено това, което не е направено, дава отговор защо се лъже и какво означава всъщност лъжата".
По думите на проф. Екман микроекспресиите не показват причините за лъжата, а само демонстрират наличие на прикрита емоция. Можем да разберем, че ни лъжат, само ако добре познаваме съответния човек.
„Възможно е да сте развили способността да „улавяте“ микроекспресиите, но се иска да имате много висока социално-емоционална интелигентност, за да използвате умението си прецизно и да тълкувате същността на лъжата“, казва О`Съливан.
По принцип имаме избор от каква позиция да гледаме на живота – като родители или приятели обикновено сме по-добри, като гласуваме доверие, вместо постоянно да търсим лъжата у другия.
Ако се гледа непрекъснато с подозрение на случващото се, животът няма да е никак приятен. Вярно, така трудно и рядко ще ни излъжат, но истината е, че когато се отнасяме с доверие към хората, животът е много по-приятен и всъщност ние сме част от него, а не само странични наблюдатели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.