IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Здравната реформа на президента Обама стартира

Това става въпреки спирането на работата на правителствените служби

Здравната реформа на президента Обама стартира

Барак Обама. Снимка: Reuters

Милиони американци ще научат днес какво всъщност означава законът за здравеопазването на президента Барак Обама, тъй като въпреки спирането на работата на правителствени служби администрацията открива нови борси за застраховане в 50 щата, съобщи Ройтерс.

Тази стъпка е знакова за вътрешната политика на Обама, която цели да предостави субсидирано здравеопазване на милиони неосигурени американци. Това е най-амбициозната американска социална програма от представянето на Медикеър (Medicare) през 60-те години на миналия век.

Въпреки ключовите промени, които влизат в сила днес, съществува несигурност за резултата от т.нар. Обамакеър, отбелязва ДПА.

Неосигурените американци, които не получават здравно осигуряване от работодателите си, ще трябва да си купят застраховка или ще бъдат глобени от началото на януари. Тази седмица те могат да започнат да купуват здравни планове през онлайн борса за застраховане.

Правителството вече забави с година прилагането на друг ключов елемент от закона, изискващ всички работодатели с над 50 служители да предлагат здравно застраховане, припомня ДПА.

Реформата се превърна в основен център на дебатите за изготвянето на краткосрочния бюджет на САЩ и за повишаването на тавана на държавния дълг.

Републиканците, които са в опозиция, от месеци се борят да забавят или спрат "Обамакеър". Най-новият резултат от тези усилия е днешното затваряне на правителствени служби, отбелязва Ройтерс.

Очакванията за последиците от реформата - дали тя ще намали разходите и доведе до застраховане на повече американци или ще увеличи разходите и ще предизвика закриване на работни места - са въпрос на лична гледна точка, посочва ДПА.

Президентът Барак Обама прогнозира, че резултатите ще бъде положителни, заявявайки на митинг миналата седмица: "Когато заработи наистина добре, ви гарантирам (на републиканците), че няма да я наричате "Обамакеър".

Републиканците продължават да определят закона като неминуем провал, който само ще увеличили разходите за здравеопазване на работодателите и ще ограничи наемането на служители.

Търговската верига Хоум депо (Home Depo) например заяви, че няма да осигурява 20 000 служители на непълен работен ден.

Компанията за доставки Ю Пи Ес (UPS) съобщи, че няма да осигурява повече съпругите или съпрузите на служителите си, както се прави обикновено в повечето осигурителни планове, спонсорирани от компаниите.

Очаква се през 2014 година около 7 милиона американци да се застраховат чрез борсите, които от днес започват работа по включване на хората в нови осигуритeлни планове и ще приемат молби до 31 март. Допълнително се очаква 8 милиона души да получават здравно осигуряване от разширяването на правителствената програма Медикейд (Medicaid) за бедни хора, уточнява Ройтерс.

Проучване на Галъп от миналия месец сочи, че 49 процента от американците не одобряват реформата, докато 41 процента я одобряват. Около 30 процента посочват, че не са запознати с подробностите в закона.

Според анкетата 65 процента от неосигурените американци планират да поискат осигуряване, за да избегнат плащането на глоби, които се предвиждат според закона при липса на застраховка. Около 25 процента посочват, че предпочитат да платят глобата.

Анализатори от консултантската компания ПрайсуотърхаусКупърс (PricewaterhouseCoopers) прогнозират, че около 30 милиона американци ще бъдат осигурени благодарение на реформата, като 45 процента сами ще си купят застраховките, 32 процента ще се влеят в редиците на хората, чиито застраховки се покриват от правителствените фондове за бедни и 23 процента ще бъдат осигурени от работодателите си за първи път, посочва ДПА.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата