IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ са платили милиони на бивши нацисти

АП разследва как те са получавали американски социални помощи

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Властите на САЩ са платили на нацистки престъпници милиони долари под формата на социални помощи, показва разследване на Асошиейтед прес.

Десетки хора, заподозрени, че са нацистки военнопрестъпници и членове на СС, са получили милиони долари под формата на такива плащания, след като са били принудени да напуснат САЩ.

Плащанията са били направени благодарение на законодателен пропуск, който давал на американското министерство на правосъдието правото да убеждава нацистите да напуснат страната. Ако те се съгласели да го направят или просто бягали, преди да бъдат депортирани, можело да запазят своите социални помощи.

Много от тези хора са излъгали за нацисткото си минало, за да влязат в САЩ след Втората световна война и накрая са станали дори американски граждани. От схемата са се възползвали бивши членове на СС, които са охранявали нацистките концентрационни лагери, в които загинаха милиони евреи.

Възползвали се също член на СС, участвал в жестокото ликвидиране на Варшавското гето в окупираната от нацистите Полша, при което загиват повече от 13 000 евреи; сътрудник на нацистите, организирал ареста и екзекуцията на хиляди евреи в Полша, германски учен и ракетен специалист, обвиняван, че е използвал труда на затворници и пленници, за да създаде ракетата Фау-2, използвана в бомбардировките срещу Лондон, и който по-късно е спечелил висшето отличие на НАСА, затова че е допринесъл и за стъпването на първия човек на Луната.

Асошиейтед прес разследва тези случаи повече от 2 години. Репортери на агенцията са интервюирали хора, запознати със схемата, и са анализирали данни, получени по силата на Закона за свободата на информацията и от други източници.

Схемата е била прилагана от Службата за специални разследвания към министерството на правосъдието. От 1979 г. насам най-малко 38 от 66 предполагаеми нацисти са били отпратени от САЩ, но са запазили социалните си придобивки.

Преди 15 години е имало опит да се приеме закон, който да премахне тази пролука в закона, но това така и не станало, отчасти заради противопоставяне от Службата за специални разследвания към министерството на правосъдието. Оттогава най-малко 10 предполагаеми нацисти са запазили социалните си облаги, след като са напуснали страната.

От общо 66-те предполагаеми нацисти, живели в САЩ, най-малко четирима са живи и сега се намират в Европа, но продължават да са регистрирани в американската система за социална сигурност.

Разследването на АП е показало, че към март 1999 г. 28 предполагаеми нацисти са получили общо 1,5 милиона долара социалното осигуряване на САЩ, след като са били принудени да напуснат страната.

АП посочва като пример случая с Якоб Денцингер, роден на територията на днешна Хърватия и бивш надзирател в нацистки концлагер. Той се озовава в САЩ, в град Акрън, щата Охайо, където открива компания за пластмаси, която процъфтява. През втората половина на 80-те години на миналия век изживява истинска американска мечта - скъпи коли, имение с излаз на езеро, инвестиции в петролната промишленост и в недвижими имоти.

После се появяват "ловците на нацисти" и през 1989 г. американското правителство се подготвя да му отнеме американското гражданство. Малко преди това обаче Денцингер бяга и се връща в Германия. После се установява в град на брега на река Драва, където живее добре и получава от американското социално осигуряване около 1500 долара на месец. Денцингер днес е на 90 години.

Смята се, че след Втората световна война в САЩ са пристигнали около 10 000 предполагаеми нацисти, които не са разкрили истината за тъмното си минало, допълва АП.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата