Обвиненията са наистина сензационни – атака срещу героизма, които окачестви може би най-голямата победа на международната сцена на президента Барак Обама в първия му мандат. Сиймор Хърш, който е носител на най-престижната награда за журналистика “Пулицър”, обяви категорично – операцията за унищожаване на лидера на “Ал Кайда” Осама бин Ладен не е била тайна, рискована американска интервенция. Елиминирането на терорист №1 е съвместно организирано действие на американските и пакистанските разузнавателни служби.
БиБиСи отбелязва, че това твърдение е разбунило духовете в САЩ и Пакистан. Мнозина критици посочват липсата на конкретни и неоспорими доказателства за думите на Хърш. Говорителят на Белия дом дори обяви: “Всяко твърдение, че убийството на Осама бин Ладен е друго освен самостоятелна операция на Съединените щати е огромна лъжа”.
В основата на материала на Хърш е твърдението, че бин Ладен е бил под пакинстански контрол още от 2006-та година и укриван в Аботабад с финансовата подкрепа на Саудитска Арабия. Журналистът пише, че високопоставени пакистански официални лица са дали съгласие за “нападението” на американските спец-части – де факто екзекуция – след като американското разузнаване е получило данни за местонахождението на терориста от свои източници в пакистански служби. А не както се представя пред обществеността след серия от разпити на заловени активисти на “Ал Кайда”.
В този момент е сключена сделка, чрез която Вашингтон получава “зелена светлина” за наблюдение на Аботабад, за да се потвърди самоличността на Осама. Пакистан дори предоставя свой агент, който да работи “на терен” за американците в замяна на продължаващата финансова помощ.
Основна част от споразумението е Вашингтон да забави с една седмица обявяването на убийството на бин Ладен и да го представи като атака с безпилотен самолет в Афганистан. Президентът Обама обаче не е могъл да изпълни тази част от уговорката, след като един от американските хеликоптери катастрофира по време на операцията в Аботабад и покриването на историята е станало изключително трудно.
“Представеното от Белия дом, с всичките детайли за тайна операция на елитните части, е като история, писана от Луис Карол (автора на “Алиса в Страната на чудесата”)”, счита Хърш. “Лъжите на най-високо ниво, тайните затвори, атаките с безпилотни самолети и пренебрегването на висши командири, които не са съгласни с дадени решения на Белия дом, продължават да са начинът, по който се води американската външна политика”, не спира с атаките журналистът.
Обвиненията на Хърш обаче бяха поставени под сериозна въпросителна, и то от други водещи американски журналисти. На първо място се посочват ненадеждните източници, по чиито данни е описал събитията – става въпрос за анонимни информатори от американските и пакистанските служби, нито един, от които не е бил пряк участник в елиминирането на Осама бин Ладен. Единственият назован източник е Асад Дурани – кадър на пакинското военно разузнаване, който не е на служба от повече от 2 десетилетия.
От друга страна твърденията на Хърш за екзекуция на бин Ладен без никаква съпротива са в пряк контраст с отделните истории на двама командоси, които са участвали в операцията.
Освен това е трудно да се повярва, че толкова години саудитската власт е давала пари за укриване на човек, който се бори за сваляне на монархията в арабската страна. Или че организирана американска наземна операция в Пакистан е била най-приемливият начин за елиминиране на терориста.
Сиймор Хърш често пише сензационни материали, но рядко те водят до официални разкрития. Едно от тях обаче му донася “Пулицър” през 1970-та година – тогава разкрива масово убийство на виетнамски цивилни от страна на американската армия.
Сред най-запомнящите му статии са за това как администрацията Джордж У. Буш е изпълнявала програма за обучение на ирански бойци в Невада или че Турция стои за химическите атаки в Сирия.
“Съжалявам, че историята ми е срещу това, което обществото приема за истина. Правил съм такива разследвания през целия си живот и не смятам да спирам. 25 души без подкрепа по въздух влизат в сърцето на Пакистан и елиминират Осама бин Ладен? Шегувате ли се?” - така Хърш коментира критиките по свой адрес в едно от най-скорошните си интервюта.